انجام پروژه های معماری با نرم افزار تری دی مکس و اتوکد

Zaha Hadid ، به طور کامل Dame Zaha Hadid ، (متولد 31 اکتبر 1950 ، بغداد ، عراق - درگذشت 31 مارس 2016 ، میامی ،

توسط NEWSOULS در 15 دی 1399

Zaha Hadid ، به طور کامل Dame Zaha Hadid ، (متولد 31 اکتبر 1950 ، بغداد ، عراق - درگذشت 31 مارس 2016 ، میامی ، فلوریدا ، ایالات متحده) ، معمار انگلیسی متولد عراق است که به دلیل طراحی های ساختارشکنانه رادیکال شناخته می شود. در سال 2004 او اولین زنی شد که جایزه معماری پریتزکر را دریافت کرد.


سوالات برتر

زاها حدید چه زمانی متولد شد و چه زمانی درگذشت؟

زاها حدید به چه چیزی معروف بود؟

زاها حدید کجا تحصیل کرده است؟

چگونه زاها حدید مشهور شد؟

خانواده زاها حدید چگونه بودند؟

اوایل زندگی و شغلی

حدید با دریافت لیسانس ریاضیات تحصیلات خود را در دانشگاه آمریکایی بیروت لبنان آغاز کرد. در سال 1972 وی برای تحصیل در انجمن معماری به مرکز لندن رفت ، که مرکز اصلی تفکر معماری مترقی در دهه 1970 بود. وی در آنجا با معماران الیا زنگلیس و رم کولهاس آشنا شد ، که به عنوان شریک آنها در دفتر معماری متروپولیتن با آنها همکاری می کرد. حدید شرکت خود در لندن ، Zaha Hadid Architects (ZHA) را در سال 1979 تأسیس کرد.


در سال 1983 حدید با ورود برنده رقابت در The Peak ، یک مرکز تفریحی و تفریحی در هنگ کنگ ، به رسمیت شناختن بین المللی دست یافت. این طرح ، یک "آسمان خراش افقی" است که در یک مورب پویا به سمت پایین دامنه تپه حرکت می کند ، زیبایی او را تثبیت می کند:

 با الهام از کازیمیر مالویچ و Suprematists ، طرح های هندسی تهاجمی او با احساس تکه تکه شدن ، بی ثباتی و حرکت مشخص می شود. این سبک پراکنده باعث شد که او با معماران معروف به "ساختار شکن" گروه بندی شود ، این طبقه بندی توسط نمایشگاه برجسته 1988 "معماری ساختارشکنی" که در موزه هنرهای مدرن در شهر نیویورک برگزار شد ، محبوب شد.


طراحی حدید برای اوج هرگز محقق نشده است و بسیاری دیگر از طراحی های بنیادین او در دهه 1980 و اوایل دهه 90 ، از جمله Kurfürstendamm (1986) در برلین ، مرکز هنری و رسانه ای دوسلدورف (1993-1992) و خلیج کاردیف ، تحقق نیافته اند. خانه اپرا (1994) در ولز.

 حدید به عنوان "معمار کاغذ" شناخته شد ، به این معنی که طراحی های او بیش از حد آوانگارد بود تا از مرحله طرح عبور کند و در واقع ساخته شود. این برداشت از او زمانی بیشتر شد که طرح های زیبایی که اغلب به شکل نقاشی های رنگی کاملاً دقیق ارائه می شد ، به عنوان آثار هنری در موزه های بزرگ به نمایش درآمد.


30٪ تخفیف در اشتراک Britannica Premium پس انداز کنید و به محتوای اختصاصی دسترسی پیدا کنید.

مشترک شوید

اولین پروژه های عمران کلوپ معماری در برترین فروشگاه های معتبر

اولین پروژه بزرگ ساخته شده حدید ، ایستگاه آتش نشانی ویترا (1989–93) در ویل آم راین ، آلمان بود. این سازه که از یک سری صفحه های کاملاً زاویه دار تشکیل شده است ، به پرنده ای در پرواز شباهت دارد.

از دیگر کارهای ساخته شده وی در این دوره می توان به پروژه ساخت مسکن IBA Housing (1993– 1989) در برلین ، فضای نمایشگاهی Mind Zone (1999) در گنبد هزاره در گرینویچ ، لندن و فضای نمایشگاهی Land Formation One (1997–99) اشاره کرد. ) در Weil am Rhein. در تمام این پروژه ها ، حدید بیشتر علاقه خود را در ایجاد فضاهای بهم پیوسته و یک شکل مجسمه سازی پویا از معماری کشف کرد.

Richard Bryant — Arcaid / Alamy

حدید شهرت خود را به عنوان معمار آثار ساخته شده در سال 2000 تثبیت کرد ، زمانی که کار بر روی طراحی او برای مرکز هنرهای معاصر جدید لوئیس و ریچارد روزنتال در سینسیناتی ، اوهایو آغاز شد. این مرکز 85000 فوت مربع (7900 متر مربع) که در سال 2003 افتتاح شد ، اولین موزه آمریکایی بود که توسط یک زن طراحی شد. این موزه که در واقع یک سری مکعب و حفره عمودی است ، در وسط منطقه مرکز شهر سین سیناتی واقع شده است.

ضلعی که رو به خیابان است دارای یک نمای شیشه ای شفاف است که رهگذران را به دیدن کارهای موزه دعوت می کند و بدین ترتیب با تصور موزه به عنوان فضایی ناخوانده یا از راه دور مغایرت دارد. نقشه ساختمان پس از ورود بازدید کننده به ساختمان به آرامی به سمت بالا منحنی می شود. حدید اظهار امیدواری کرد که این امر بتواند "فرشی شهری" ایجاد کند که مردم را به موزه خوش آمد بگوید.

ستاره شدن و جنجال ها

در سال 2010 با جسارتانه طراحی تخیلی حدید برای موزه هنر و معماری معاصر MAXXI در رم ، جایزه استرلینگ م Instituteسسه سلطنتی معماران انگلیس (RIBA) را برای بهترین ساختمان توسط یک معمار انگلیسی در سال گذشته به دست آورد. وی سال بعد به دلیل ساختاری زیبا که برای آکادمی Evelyn Grace ، یک مدرسه متوسطه در لندن ، تصور کرد ، برنده جایزه استرلینگ دوم شد. طرح مایع بادوام حدید برای مرکز حیدر علی اف ، یک مرکز فرهنگی که در سال 2012 در باکو ، آذربایجان افتتاح شد ، برنده جایزه بهترین طرح موزه طراحی لندن در سال 2014 شد.

وی اولین زنی بود که این جایزه را کسب کرد - که داوری طرح های معماری ، مبلمان ، مد ، گرافیک ، محصول و وسایل حمل و نقل - و این اولین طراحی از گروه معماری بود. از دیگر کارهای برجسته وی می توان به مرکز آبزیان لندن اشاره کرد که برای بازی های المپیک 2012 ساخته شده است.

آخرین مطالب