تفاوت طلاق خلع و بائن در چیست؟

مشکلات زوجین خداوند متعال ازدواج را چارچوب قانونی قرار داد که زن و مرد در کنار هم زیر یک سقف زندگی کنند تا بت

توسط NEWSOULS در 10 فروردین 1401

مشکلات زوجین

خداوند متعال ازدواج را چارچوب قانونی قرار داد که زن و مرد در کنار هم زیر یک سقف زندگی کنند تا بتوانند زندگی جدید و مشترکی را آغاز کنند که در آن مسئولیت و تبادل محبت داشته باشند، اما زندگی زوجین بدون مشکل نمی گذرد. این درگیری ها ممکن است تبدیل به یک وضعیت مستمر شود که ممکن است همسران احساس کنند به خاطر آنها در جهنم زندگی می کنند و احساس می کنند که نمی توانند در زندگی زناشویی به جلو حرکت کنند، بنابراین ممکن است مجبور به جدایی شوند و دو دوره وجود دارد. جدایی زوجین یعنی طلاق و خلع را بیان می کند و در این مقاله تفاوت این دو اصطلاح را برای شما توضیح می دهیم.

 

خلع

خُل به جدایی گفته می شود که بین زوجین بر اساس دعوی که مخصوصاً زوجه به دادگاه تقدیم می کند، صورت می گیرد و این به چند دلیل است. ممکن است به خاطر تنفر زن از شوهر یا ترس از انجام ندادن وظیفه باشد یا برعکس و خلع به شرطی باشد که خود را فدیه دهد، یعنی مهریه را به شوهرش برگرداند یا بالعکس. غرامت می دهد و خلع حکمی تلقی می شود که در هنگام صدور جای اعتراض ندارد و حکم خلع در اسلام جایز است ولی در عین حال منفور است و خداوند متعال به آن اجازه داده است. کاهش مشکلاتی که ممکن است برای همسران پیش بیاید.

طلاق

طلاق در لغت به جدایی یا انحلال گفته می شود که عبارت است از جدایی که بین زوجین صورت می گیرد و شوهر به طور خاص بر اساس رضایت خود مطالبه می کند و به همین دلیل است که ممکن است موجب خُل شود. کینه توزی از زن و ندادن حق او یا ممکن است به دلیل عدم تمایل شوهر با زن باشد، طلاق به دو قسمت تقسیم شد:

طلاق رجعی: یعنی طلاقی که در آن شوهر حاضر باشد زن خود را در مدت عصمت و تکلیف خود برگرداند و زن در عده حاضر باشد و نیازی به رضایت زوجه نباشد، برای پرداخت مهریه جدید. یا حتی برای انجام ازدواج جدید.

طلاق تکلیفی: طلاقی است که زوجه برای گذراندن مدت عده از خانه شوهر خارج می شود و در این صورت زوج پس از رجوع باید عقد جدیدی را انجام دهد و مهریه جدیدی به او بدهد و در اینجا قبول رجوع از سوی زن برخلاف طلاق رجعی شرط است و شایان ذکر است که هرگاه زوجه 3 بار طلاق بگیرد، اجازه رجوع به او را ندارد مگر اینکه با مرد دیگری ازدواج کند و با او صیغه کند و سپس به او رجوع کند. او را طلاق می دهد و مدت انتظارش را به پایان می رساند جایز اما منفور.

تفاوت خلع و طلاق

خلع عبارت است از تصمیم قاضی دادگاه مبنی بر فسخ عقد نکاح بنا به درخواست زوجه و در هنگام خروج شرط می شود که زن از حقوق مالی خود نسبت به زوج صرف نظر کند و مراحل بازگشت مستلزم رضایت طرفین است. و شوهر باید عقد و مهریه جدید ببندد.

طلاق موضوعی است که زوج بدون مراجعه به دادگاه و بدون هیچ گونه استرداد مالی از طرف زوجه تصمیم می گیرد و در همه موارد نیاز به انعقاد عقد و تقدیم مهریه جدید نیست.

فرق بین بطلان و خلع

در صحبت از تفاوت طلاق و فسخ در اسلام می توان گفت که فسخ عبارت است از بطلان عقد نکاح موجود بین زوجین و انحلال پیوند زناشویی بین زوجین است حتی اگر نکاح از اصل آن نباشد. در اصل، فسخ منحصراً ناشی از حکم قاضی دادگاه است. ابطال فقط با وجود دلیلی است که در اسلام بطلان را مجاز بداند. قاضی علت را بررسی می کند و تصمیم ناشی از جدی بودن دلیل، جایز بودن ابطال را تشخیص می دهد.

اگر زن بخواهد طلاق بگیرد باید از شوهرش تقاضای طلاق کند. شوهرش باید با توافق یا در ازای طلاق پاسخ دهد. خدا می داند.

حکم فسخ نکاح در اسلام

در صورت احراز شرایط ذیل، ازدواج در اسلام باطل است.

 

شوهر عیبی دارد که آن را پنهان می کند.

ناتوانی شوهر در تامین کمترین هزینه های ضروری برای همسرش. به عبارت دیگر، او نمی تواند برای او یک جفت کفش بخرد که او به آنها نیاز دارد یا برای نوشیدنی هایش در بار هزینه کند.

عقد نکاح در اصل خود باطل است، مانند اینکه بدون رضایت ولی یا بدون شاهد باشد.

ارتداد یک یا هر دو زن و شوهر از اسلام.

حکم طلاق در اسلام

خلع در اسلام جدایی قانونی است که شوهر می تواند درخواست کند. زوجه ممکن است تقاضای طلاق کند و همچنین می تواند غرامت مادی را به شوهر بدهد، مثلاً مهریه خود را رها کند یا از او پول بگیرد. زن در اسلام حق طلاق ندارد. شوهرش - بدون دلیل - رسول خدا - صلی الله علیه و آله - در حدیث شریف می فرماید: «زنان فاسق منافقند» و خداوند متعال داناتر است.

با این احکام تفاوت طلاق و زنا را در اسلام روشن کردیم. درباره حکم طلاق و انواع آن به تفصیل صحبت کرده ایم.

کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در سایت زیر:

 

https://miadedalat.com/%d9%88%da%a9%db%8c%d9%84-%d8%b7%d9%84%d8%a7%d9%82-%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%81%d9%82%db%8c

 

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن