ما تقریبا از یکدیگر جدا کرد برای رسیدن به 50 ایالت. می DC آن را 51?

بخشی از شماره 6 از برجستهما صفحه اصلی به صورت داستان بلند پروازانه که توضیح دهد که جهان ما. یک ده

توسط NEWSOULS در 17 خرداد 1399
The Highlight by Vox logo

بخشی از شماره 6 از برجستهما صفحه اصلی به صورت داستان بلند پروازانه که توضیح دهد که جهان ما.


یک دهه پیش, Washington, DC, شد, در آستانه به دست آوردن املاک نمایندگی در کنگره است. DC dwellers — که تعداد جمعیت هر دو وایومینگ و ورمونت — تا به حال شده است قادر به دادن رأی در انتخابات ریاست جمهوری از سال 1964 اما آنها هنوز هم فاقد هر گونه قدرت رای دهی در انتهای دیگر خیابان پنسیلوانیا. واشنگتن یک نماینده کنگره در حال حاضر النور هولمز نورتون که می تواند در خدمت در کمیته است اما مجاز به رای دادن.

این پیشنهاد در آن زمان این بود: DC را nonvoting نماینده خواهد بود جایگزین کامل خانه عضو. در بورس, صندلی اضافی ایجاد خواهد شد که در ابتدا رفته اند به یک با خیال راحت جمهوریخواه بخشی از یوتا متعادل DC را به شدت دموکراتیک رای دهندگان پایه. در بسیاری از جهات معامله شد یک گروه کمک برای مشکل ساکنان در واقع می خواهید ثابت شده است.

DC ندارد یک رای در کنگره به دلیل این نیست که دولت و تبدیل شدن به یکی از طولانی سیاسی مصیبت: آخرین متحده پیوست اتحادیه 60 سال پیش اگر که به شما می دهد یک ایده چگونه غیر ممکن است اضافه کردن یکی دیگر به نظر می رسد در حال حاضر.

2009 معامله که دور استقلال روند آن را از طریق مجلس سنا اما درگذشت او در خانه است. دموکرات ها در اعتراض به مقررات متصل به این لایحه در مجلس سنا به روده DC قوانین کنترل اسلحه. اما جمهوری خواهان نیست بیش از حد خوشحال یا — از جمله جیسون Chaffetz پس از آن هنوز هم یک نماینده از ایالت یوتا است. او نمی مانند تجارت, حتی اگر آن را به معنای قدرت بیشتر برای دولت است. "این همه چیز به من اعتصاب به عنوان رشوه سیاسی," Chaffetz شکایت کرده است. "اگر واشنگتن دی سی است که با توجه نمایندگی را که مورد. ... همین حالا امتحان کنید و اویزان یک هویج وجود دارد."

در این ماه گسترده تظاهرات بیش از مرگ جورج فلوید ممکن است کمک کرده اند را به این صورت به کل ملت است. رئیس جمهور بعد از مغلوب ساختن پیشی جستن ارسال فدرال سرباز گارد ملی به گشت DC منطقه شهردار موریل Bowser کشف و ضبط و در این لحظه به یاد آمریکایی ها از منطقه را کاهش موقعیت.

"ما در حال سرمایه شهر ما یک منطقه فدرال ما 700,000 taxpaying آمریکایی ها و من, شهردار, فرماندار شهرستان اجرایی همه در یک بار" Bowser خود گفت: PBS NewsHour این هفته است. به دلیل طولانی تلاش برای استقلال هنوز انجام نشده او گفت: "دولت فدرال می تواند دست درازی به ما استقلال" — از جمله در نظر گرفتن به طور گسترده ای مورد انتقاد قرار اقدامات این هفته در DC خاک.

Washington, DC, Mayor Muriel Bowser speaks from a podium with supporters around her and the US Capitol dome in the background.
واشنگتن, DC, شهردار موریل Bowser خود صحبت می کند و در کنار ارتش جانباز برنی Siler و DC نماینده النور هولمز نورتون (D) در یک تجمع در حمایت از DC استقلال در سپتامبر 16, 2019. "ما می خواهیم همه در سراسر این کشور ایالات متحده امریکا به دانستن است که ما فقط می خواهم آنها را ما پرداخت مالیات فقط آنها را ارسال می کنیم مردم ما به جنگ" Bowser خود گفت.
تام ویلیامز/CQ رول تماس از طریق گتی ایماژ

تلاش برای DC استقلال در حال رشد بوده است برای برخی از زمان: ساکنان رانندگی در اطراف با پلاک که شکایت در مورد "مالیات بدون نمایندگی." DC استقلال اسکناس معرفی شده اند و در هر کنگره از سال 1965. یک خانه مستقل در لایحه استقلال دریافت فقط یک جمهوری خواه رای در سال 1993 تنها زمان این سوال آمده است به طبقه. در اواخر سال گذشته کنگره برگزار شد اولین جلسه در DC استقلال در بیش از 25 سال است. اما Chaffetz نبود اشتباه در مورد امور.

رشوه سیاسی چیزی است که ایجاد متحده شده است همه چیز در مورد با برخی از استثنا. هر زمان که وجود دارد تمایل به ایجاد یک دولت جدید همه کنگره به آن رای خواهم داد. اما مانند حیوانات در کشتی نوح, ایالات, در طول تاریخ وارد اتحادیه در جفت با قانونگذاران با استفاده از جدید متحده برای حفظ تعادل حزبی قدرت — و یا حداقل سعی کنید به.

"این هرگز نوشته شده اما آن را نه یک حادثه شما رو متحده در جفت می گوید:" دانشگاه ایالتی لوئیزیانا مورخ Jonathan ارل.

اکثریت نمایندگان در حال حاضر شرکت حامیان این لایحه را که DC یک دولت است. در مارس 2019 در مجلسی تصویب قطعنامه ای که تایید شده استقلال. هنوز هم این واقعیت بود که در استقلال DC — یا پورتوریکو که برای ماده — یک شانس ایستادن نیست. این لحظه می تواند تغییر ملی درک عمومی که در اطراف.

اما اگر در خانه می گذرد استقلال لایحه آن چهره مرگ حتمی در مجلس سنا که اکثریت جمهوری خواه است که شدیدا مخالف به اضافه کردن یک دولت که در آن تنها 4 درصد از رای دهندگان به حمایت دونالد مغلوب ساختن پیشی جستن در سال 2016. دموکرات مشاهده DC استقلال به عنوان یک راه به توازن مجلس سنا و کالج انتخاباتی است که مانع مترقی اولویت ها و جمهوری خواهان در مخالفت با این ایده که دلیل بسیار است. و افکار عمومی را در کنار خود است. بیش از 60 درصد از آمریکایی ها در مخالفت با استقلال برای DC به گفته های اخیر گالوپ نظرسنجی.

مشابه حمایت سهم در استقلال پورتوریکو با توجه به همان نظرسنجی. اما تاریخ نشان داده است که ایجاد کشورهای جدید به طور کلی شامل نوعی از قدرت های توافق. در حال حاضر ایران است و هیچ انگیزه ای به برکت ایجاد کشورهای جدید که دموکرات ها قطعا تسلط. "DC و پورتوریکو هم به احتمال زیاد دموکراتیک متحده می گوید:" رابرت پیرس, فوربس, یک مورخ در جنوب Connecticut State University. "این سخت است برای دیدن آنچه که شما تجارت به حتی یکی از آنها است."

اصرار بر بدهبستان است بخشی از یک الگوی بزرگ در سیاست آمریکا است. های اخیر اضافه شده به ایالات متحده آمریکا, آلاسکا و هاوایی آورده بودند تقریبا به طور همزمان در سال 1959 به خاطر یک درک بود به دموکرات و جمهوری خواه.

اعتراف متحده در راه است که حفظ حزبی تعادل صدا ممکن است بدبینانه. عادت رشد از چیزی بسیار زشت تر. در سراسر نیمه اول قرن 19 جنوبی ها بارها و بارها مسدود شده و تلاش برای اعتراف شمالی رایگان متحده مگر اینکه آنها برده جدید دولت در بازگشت.

تولد یک دولت غالبا درگیر غم انگیز سازش با بحث عطف به طور مستقیم در مورد گسترش برده داری و یا جنگ در طول مسابقه. حفظ قدرت همواره مرکزی برای معادله است.

قانون اساسی نوشته شده بود به آن را آسان برای رسیدن به امریکا عمیقا ریشه جاه طلبی به گسترش است. اما مدت کوتاهی پس از تاسیس, استقلال دعوا تفویض به یک مبارزه مربوط به ملت گناه اصلی برده داری.

آنچه شناخته شده به عنوان جدید متحده بند (مقاله چهارم بخش سوم قانون اساسی) به کنگره این قدرت را ایجاد متحده با چند محدودیت است. نمایندگان در قانون اساسی کنوانسیون در سال 1787 رد این ایده از تحمیل یک رای گیری مورد نیاز فراتر از اکثریت ساده به طور معمول مورد نیاز به تصویب مجلس نمایندگان و سنا. هر زمان که وجود اراده سیاسی برای ایجاد یک دولت و کنگره اتحاد مهار آزاد به انجام این کار.

به طور معمول اولین کنگره می گذرد یک عمل را قادر می سازد به ساکنان اجازه می دهد به شکل ارضی دولت و پیشنهاد اساسی است. آن را بعد از عبور از یک قانون و یا قطعنامه به اعتراف یک قلمرو به عنوان یک دولت — تقریبا همیشه تحمیل شرایط که درگیر همه چیز را از رای دادن حقوق سیاسی دولت قوانین زبان و در مورد یوتا ممنوعیت چند همسری.

این سیستم کار می کرد برای اولین بار چند دهه جدید ایالات متحده — برای مهاجران اگر نه بومی آمریکایی آنها را مجبور و نه بردگی مردم در سراسر کشور است. آلاباما, ایلینوی, ایندیانا و می سی سی پی شد و همه بستری در مدت کوتاهی پس از جنگ سال 1812 است که "با از بین بردن تهدید جنگل سرخپوستان و Creeks در جنوب شتاب هر دو سفید حل و فصل این مناطق و نشاط است که با کنگره عمل به آنها را ترکیب را به عنوان ایالت" می نویسد مورخ شان Wilentz.

این کشور به سرعت گسترش یافت با تشکر از عبور از شمال غربی فرمان در سال 1787 (که تحت پوشش بسیاری از آنچه ما در حال حاضر تماس با غرب میانه بالا) و لوئیزیانا خرید. که مطلوب 1803 مقابله با فرانسه آورده در زمین کشیده است که از رودخانه می سی سی پی به رشته کوه های راکی بیش از دو برابر اندازه از کشور است. "اگر شما تا به حال یک واجد شرایط مقدار از مهاجران, شما می توانید درخواست به کنگره می گوید:" ارل. "این کار بدون دردسر تا میسوری کاربردی برای استقلال در سال 1819."

A portrait of Henry Clay and his wife circa 1849.
هنری رس تصویر با همسر خود Lucretia هارت خاک رس در سال 1849 گردد هر دو میسوری مصالحه و سازش از سال 1850 به عنوان یک راه برای دلجویی slaveholders و اطناب زمانی که دولت جدید وارد اتحادیه.
Liljenquist خانواده مجموعه از طریق کتابخانه کنگره

در سال 1819 سنا بود به طور مساوی تقسیم بین شمال و جنوب با سناتور از 11 متحده است که اجازه برده داری و تعداد مساوی از 11 free متحده است. میسوری تهدید به گسترش برده داری در غرب رودخانه می سی سی پی. سال بعد مجلس هنری رس گردد میسوری سازش.

میسوری خواهد وارد این اتحادیه به عنوان یک دولت اما آن پذیرش شد و همراه با آن از ایالت مین که تا آن زمان شده بود بخشی از ماساچوست است. علاوه بر این برده داری ممنوع شد از هر متحده north 36°30' عرض جغرافیایی خط کشش در خارج از میسوری مرز با جنوب.

"زمانی که پیشنهاد شد, آن در نظر گرفته شد تکان دهنده معاملاتي می گوید:" فوربس نویسنده میسوری سازش و پیامدهای آن: برده داری و معنی امریکا. "وجود دارد یک واکنش شدید در ایالت مین است. وجود دارد که معروف نظر توسط یک قانونگذار است که او را تشکیل خواهد نه صبر کنید یک هزار سال برای استقلال نسبت به آن را در وضعیت آوردن یک دولت است."

جنوبی ها راضی نبودند در مورد ترتیب هر دو. تا زمانی که آنها تا به حال با موفقیت مسدود و هر گونه تلاش کنگره برای تنظیم برده داری در ایالات متحده است. آنها به رسمیت شناخته شده است که هر گونه محدودیت به معنای پتانسیل خود را لغو. سالمندان توماس جفرسون را دیدم که یک "جغرافیایی خط, همزمان با مشخص اصل خواهد بود برای همیشه لطفا برای یک منبع تحریک. "این سوال مهم مانند یک آتش بل در شب بیدار و پر من با ترور" جفرسون نوشت. "به نظر من آن را در یک بار به عنوان ناقوس اتحادیه."

اگر ایده جفت free متحده با ایالات برده شد در ابتدا تکان دهنده به زودی آن را به هنجار تبدیل شد. با توجه به جنوب ترس از بودن در outvoted در سنا در 1830s میشیگان تا به حال به صبر در آرکانزاس بستری برای اولین بار. در آن سال 1844 پلت حزب دموکرات در ارتباط با ورود گسترده slaveholding جمهوری تگزاس به سازمان اورگان خاک.

"از آنجا که کنترل سنا و به طور گسترده تر دولت فدرال شد و حیاتی برای حفظ برده, سیستم هر گونه تغییر در تعادل از آزاد و برده متحده ارائه یک تهدید وجودی برای یک طرف یا دیگری می گوید:" ملکه کالج مورخ Joshua A. Freeman.

موضوع باقی مانده tinderbox. پس از عجله طلا در کالیفرنیا آب گرفتگی شد با مهاجران و به سرعت مراجعه به اتحادیه و بدون داشتن اول صرف زمان به عنوان یک قلمرو. اعتراف کالیفرنیا مورد نیاز سازش از سال 1850 یک "طرح جامع" بود که دوباره بنیاد با هم توسط هنری رس.

تجارت برده در لغو شد, DC, اما برای دلجویی از کسانی که طرفدار برده داری و آریزونا و نیومکزیکو نوادا و یوتا رسما سرزمین بدون اشاره به آن را ترک سوال به مهاجران. علاوه بر این, وحشیانه, فراری, برده, عمل 1850 روشن ساخته است که آمریکایی های آفریقایی تبار بودند و هنوز هم از نظر قانونی اموال در نظر گرفته و حتی پس از فرار به رایگان متحده است. Presciently رایگان, خاک, پارتی, co-founder و آینده رئیس دادگستری ماهی قزل آلا P. چیس گفت: "سوال برده داری در این سرزمین شده است اجتناب شود. آن است و نه حل و فصل شده است."

در سال 1854 کانزاس-نبراسکا عمل شد و تلاش نهایی برای حفظ مقطعی تعادل با سازماندهی دو سرزمین های جدید شکاف بین شمال و جنوب. اما تصویب آن تنها موجب اختلاف و باعث شکل گیری ضد برده داری در حزب جمهوریخواه با آبراهام لینکلن اعلام "روح '76 و روح نبراسکا در حال مطلق تناقضات." به "خونریزی کانزاس" border جنگ بر سر اینکه آیا این سرزمین را تبدیل به یک دولت تبدیل شد فوری پیشرو به جنگ داخلی.

A portrait of Abraham Lincoln circa 1860.
عبور از کانزاس-Nebraksa عمل 1854 باعث شکل گیری ضد برده داری در حزب جمهوری خواه که آبراهام لینکلن عضو شد.
Corbis via Getty Images

جنوب تجزیه طلبی به معنای, در میان چیزهای دیگر است که این منطقه بود دیگر هیچ نمایندگی در کنگره است. حزب از لینکلن در زمان استفاده کامل اعتراف نوادا به عنوان یک دولت در سال 1864 و تصویب مناطق جدید در شمال: آیداهو و مونتانا و Dakotas.

در سال 1889 و 1890 جمهوری خواهان تثبیت قدرت خود اعتراف به عنوان ایالت آیداهو و مونتانا واشنگتن و وایومینگ در حالی که تقسیم داکوتای سرزمین به دو کشور. در مناطق با جمعیت قابل توجهی که تصور می شد در کمتر از یک قفل برای GOP — آریزونا و نیومکزیکو یوتا — تا به حال به صبر.

"دولت ورود به صراحت استفاده می شود به عنوان یک حزبی ابزار جمهوریخواهان حاکم بر کنگره و می خواستم برای حفظ موقعیت خود می گوید:" اریک Biber یک برکلی قانون استاد. "جمهوری خواهان تحت فشار قرار دادند از طریق تعدادی از کشورها برای بهبود موقعیت خود را در سنا و کالج انتخاباتی است."

باقی مانده از قاره آمریکا پذیرفته شد و به عنوان متحده در اوایل قرن 20 — به جز DC. بحث طولانی بیش از این منطقه را منحصر به فرد قانون اساسی و مخالفت جنوبی به enfranchising سیاه رای دهندگان نگه داشته ساکنان انتظار. و اعتراف به 49 و 50 متحده مورد نیاز ساخت یک معامله جدید به نگه داشتن هر دو طرف در هیئت مدیره.

هنگامی که مغلوب ساختن پیشی جستن شناور ایده خرید گرینلند در تابستان امسال بخشی از انگیزه بود برای تضمین میراث شبیه به یک Dwight D. Eisenhower سیمانی با ورود خود از آلاسکا به عنوان یک دولت با توجه به وال استریت ژورنال. مشکل است که با ایده خوب یکی از مشکلات با این ایده است که آیزنهاور می خواستم هرگز به اعتراف آلاسکا است.

حزب دموکرات شروع به ترویج این ایده از استقلال آلاسکا و هاوایی به عنوان اوایل به عنوان سال 1916. 1950s, نظر سنجی نشان داد قریب به اتفاق تصویب پیشرو ایران برای حمایت از استقلال به عنوان بخشی از حزب 1952 پلت فرم.

آیزنهاور رئیس جمهور منتخب به عنوان ریاست جمهوری آن سال را متقاعد نشد. او نگران است که آلاسکا خواهد بود "فنجان قلع دولت" برای همیشه وابسته به دولت فدرال برای حمایت از. "این منطقه بسیار وسیع و بنابراین خالی از سکنه پس از حذف از بقیه ملت که آن را به سختی به نظر می رسید به حکم نظر در" با توجه به آیزنهاور شرح حال جیم نیوتن.

A photo from 1958 showing a very large American flag held against a building and men on a ladder pinning an additional star to its star field. Several people hang over the roof edge of the building to watch.
آلاسکا پین 49 ستاره به ما پرچم برای جشن گرفتن پذیرش از دولت خود را به اتحادیه, جولای 1, 1958.
دیمیتری Kessel/زندگی مجموعه عکس از طریق گتی ایماژ

محافظه کاران نگران بودند که هاوایی خواهد بود تحت سلطه غرب ساحل باربر لنگرگاه بندر اتحادیه که آنها به عنوان کمونیست. (یک سوگند وفاداری برای مقامات دولتی بود وضعیت هاوایی فعال کردن عمل می کنند.) جنوب دموکرات مخالف از nonwhite جمعیت جزایر نگرانی در هاوایی که ارسال خواهد سناتور آسیایی تبار که نمایندگی بیش از دو رای مخالف filibuster قوانین است که به کمک آنها کشتن قوانین حقوق مدنی.

"اگر هاوایی تا به حال حل و فصل شده است و در درجه اول پر از آمریکایی ها از سرزمین اصلی وجود دارد ممکن است هیچ مشکل و اعتراف به آن به عنوان یک ایالت" نبراسکا جمهوری خواه ایالت هیو باتلر گفت: در آن زمان. "متاسفانه که چنین نیست." (با صراحت بیشتری نمایش خود را نژادپرستانه اعتقادات ساقی همچنین گفت که او نمی خواست دو قانونگذاران ژاپنی تبار در سنا است.)

با توجه قریب به اتفاق حمایت عمومی برای پذیرش آیزنهاور در پایان تصمیم که یک وعده یک وعده. لیندون جانسون و سپس رهبر حزب دموکرات مجلس سنا کاهش یافته است و مخالفت خود را به اعتراف به هاوایی به عنوان بخشی از خود را گسترده تر سوئیچ در حمایت از حقوق مدنی قانون.

رهبران در هر دو طرف آمد به آن اعتقاد دارند که یک معامله عادلانه در سراسر عمدتا به دلیل آلاسکا که در آن زمان بود و دموکراتیک هاوایی بود خواه. "انتظار است که آلاسکا خواهد بود یک دولت دموکراتیک برای همیشه لطفا برای — چگونه احمقانه همه ما هنگامی که ما را به این پیش بینی ها می گوید:" جرالد McBeath یک بازنشسته علوم سیاسی در دانشگاه آلاسکا فیربنکس.

در دهه های اخیر استقلال تا حد زیادی بوده است backburner موضوع است. بسیاری از زمان سرزمین های بیش از حد کوچک در جمعیت به تولید توجه جدی است.

برای سی و پورتوریکو به عنوان شده است در مورد استقلال استدلال برای 200 سال در حال حاضر این سوال باقی می ماند آنچه در آن برای طرف دیگر. و مسابقه باقی مانده است یک عامل اگر کمتر آشکارا نسبت به گذشته: در طول 1960s, صندلی کمیته مجلس که کنترل DC رشته کیف پول پاسخ به یک بودجه از شهر سیاه شهردار با ارسال یک کامیون پر از هندوانه. در میان جورج فلوید تظاهرات در این ماه شهردار فعلی Bowser خود پرده برداری از یک پیام برای رئیس جمهور مغلوب ساختن پیشی جستن در خیابان شهر: او تغییر نام میدان در مقابل کاخ سفید "Black Lives Matter پلازا" و نابودسازی یک شاهراه قابل مشاهده از اجرایی عمارت با رنگ زرد روشن در نقاشی دیواری خواندن "سیاه و سفید زندگی می کند مهم است."

پورتوریکو برگزار شد چند پرسی در استقلال با افکار عمومی تقسیم می شود. استقلال ممکن است کمک به قلمرو مشکلات مالی در حالی که احتمالا ساخت آن را سخت تر به غفلت در پی بلایای طبیعی (یا برای FEMA مقامات برای ارتکاب تقلب). هنوز نگرانی وجود دارد که استقلال خواهد افزایش مالیات برای شهروندان و شرکت های بزرگ و آن را سخت تر به حفظ اسپانیایی به عنوان زبان غالب.

در سال 2017 97 درصد از کسانی که شرکت در پورتوریکو رفراندوم مورد علاقه استقلال. مشارکت مردم کمتر از 25 درصد با نرم افزار ارضی وضعیت موجود محبوب حزب دموکرات تحریم انتخابات.

در DC, نظر در مورد استقلال کمتر است مخلوط می شوند. یک همه پرسی استقلال در سال 2016 جلب حمایت از 78 درصد از رای دهندگان. Bowser خود می بیند فقدان نمایندگی به عنوان چیزی کمتر از "محرومیت از حقوق اساسی ما به عنوان شهروندان آمریکایی" از ساکنان اکثر آنها افرادی هستند که از رنگ در "پایتخت جهان آزاد است."

مانع اصلی در حال حاضر به عنوان این واقعیت است که DC است که اکثریت دموکراتیک است.

در مارس 2019 خانه گذشت HR 1 گسترده انتخابات اصلاحات لایحه که شامل حمایت از DC استقلال. اما رهبر اکثریت سنا میچ مک کانل به نام این بسته "وحشتناک پیشنهاد" که "را دریافت کنید هر زمان طبقه در سنا است."

اگر این سوال را از DC یا پورتوریکو استقلال شد تا کنون حل و فصل سیاسی در کنگره این امر می تواند ساده و توجه به اعتراف هر دو آنها را می گوید Biber این برکلی قانون استاد. به که اتفاق می افتد بدون جارو دموکراتیک اکثریت, اما, چیزی بزرگ است که باید در این جدول برای جمهوری خواهان و بعد از این همه سال هنوز هم روشن نیست آنچه که می تواند باشد.


آلن " Greenblatt نویسنده پوشش سیاست و مسائل مربوط به سیاست. او شده است یک خبرنگار برای حاکم NPR و CQ.


ساکنان در منطقه کلمبیا زندگی شده اند با "مالیات بدون نمایندگی" از روز 1. در سپتامبر سال 2019 آنها در زمان تماس خود را برای استقلال به کنگره است.

به دنبال یک راه سریع به نگه دارید تا با never-ending, اخبار, چرخه ؟ میزبان شان رمسورم شما را از طریق راهنمای مهم ترین داستان در پایان هر روز.

اشتراک در اپل پادکست, Spotify, Yrبازیگرانو یا هر کجا که شما گوش دادن به پادکست ها.tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن