کودتای دیگری به رهبری یک سرباز آموزش دیده در ایالات متحده

[ad_1]

اوایل این هفته، ارتش قدرت را در بورکینافاسو به دست گرفت و رئیس جمهور منتخب دموکراتیک این کشور، روچ مارک کریستین کابوره را برکنار کرد.

این کودتا روز دوشنبه توسط یک افسر جوان در تلویزیون دولتی اعلام شد که گفت ارتش قانون اساسی را به حالت تعلیق درآورده و دولت را منحل کرده است. در کنار او مردی با لباس استتار نشسته بود که او را رهبر جدید بورکینافاسو معرفی کرد: ستوان. سرهنگ پل هانری ساندائوگو دامیبا، فرمانده یکی از سه منطقه نظامی کشور.

دامیبا یک سرباز بسیار آموزش دیده است، البته به لطف ارتش ایالات متحده که سابقه طولانی در آموزش سربازانی در آفریقا دارد که به کودتا می پردازند. به گفته فرماندهی آفریقای ایالات متحده یا AFRICOM، معلوم شد که دامیبا در حداقل 12 تمرین آموزشی ایالات متحده شرکت کرده است.

در سال‌های 2010 و 2020، او در یک برنامه آموزشی سالانه عملیات ویژه به نام تمرین فلینتلاک شرکت کرد. در سال 2013، دامیبا در دوره آموزشی و کمک در عملیات اضطراری آفریقا پذیرفته شد که یک برنامه آموزشی صلحبانی با بودجه وزارت امور خارجه است. در سال‌های 2013 و 2014، دامیبا در دوره آموزشی افسران پایه اطلاعات نظامی-آفریقا تحت حمایت ایالات متحده شرکت کرد. و در سال‌های 2018 و 2019، در تعامل با یک عنصر پشتیبانی نظامی غیرنظامی وزارت دفاع ایالات متحده در بورکینافاسو شرکت کرد.

دامیبا تازه‌ترین نمونه در چرخ فلک رهبران کودتا در غرب آفریقا است که توسط ارتش ایالات متحده آموزش دیده‌اند، زیرا ایالات متحده بیش از یک میلیارد دلار کمک امنیتی برای ارتقای “ثبات” در منطقه دریافت کرده است. از سال 2008، افسران آموزش دیده توسط ایالات متحده دست کم 9 کودتا (و حداقل در هشت مورد) در پنج کشور غرب آفریقا از جمله بورکینافاسو (سه بار)، گینه، مالی (سه بار)، موریتانی و گامبیا انجام داده اند.

از دهه 2000، ایالات متحده به طور مرتب تیم های کوچکی از کماندوها را برای مشاوره، کمک و همراهی با نیروهای محلی، حتی در جنگ، مستقر کرده است. ارائه سلاح، تجهیزات و هواپیما؛ انواع مختلفی از آموزش را ارائه کرد، از جمله فلینتلاک، که توسط فرماندهی عملیات ویژه آفریقا انجام می شود و بر تقویت توانایی های ضد تروریسم کشورهای غرب آفریقا از جمله بورکینافاسو، گینه، مالی، موریتانی، نیجر، نیجریه و سنگال متمرکز است.

لورن وودز، مدیر نظارت بر کمک های امنیتی، که برنامه ای از مرکز غیرانتفاعی برای سیاست بین الملل است، گفت: «زمانی که ایالات متحده آموزش های تاکتیکی را در اولویت قرار می دهد، ما اهداف بلندمدتی را که می تواند دولت های باثبات تری ایجاد کند، نادیده می گیریم. ما به شفافیت بیشتر و بحث عمومی در مورد آموزش نظامی خارجی که ارائه می دهیم نیاز داریم. و ما باید با فکر کردن به خطرات بلندمدت – از جمله کودتا و سوء استفاده نیروهایی که آموزش می‌دهیم، کار بسیار بهتری انجام دهیم.»

AFRICOM تأکید می کند که همکاری امنیتی و “فعالیت های ظرفیت سازی” “توسعه ارتش های حرفه ای” را تقویت می کند که منظم و متعهد به رفاه شهروندان خود هستند. کلی کاهلان، سخنگوی AFRICOM به The Intercept گفت: «آموزش نظامی ایالات متحده به طور منظم شامل ماژول هایی در مورد قانون درگیری مسلحانه، انقیاد در کنترل غیرنظامی و احترام به حقوق بشر است. تصرف قدرت توسط نظامیان با آموزش و آموزش نظامی ایالات متحده ناسازگار است.

اما کودتا توسط افسران آموزش دیده توسط ایالات متحده به یک اتفاق رایج در بورکینافاسو و سایر نقاط منطقه تبدیل شده است.

از سال 2008، افسران آموزش دیده توسط ایالات متحده دست کم 9 کودتا (و حداقل در هشت مورد) در پنج کشور غرب آفریقا تلاش کرده اند.

برای مثال تابستان گذشته، کلاه سبزهای آمریکایی برای آموزش یک واحد نیروهای ویژه به رهبری سرهنگ وارد گینه شدند. مامدی دومبویا، افسر جوان کاریزماتیک که در لژیون خارجی فرانسه نیز خدمت کرده بود. در ماه سپتامبر، اعضای یگان دومبویا از آموزش های مداوم خود – در تاکتیک های واحد کوچک، مراقبت تاکتیکی برای تلفات جنگی، و قانون درگیری مسلحانه – برای یورش به کاخ ریاست جمهوری و برکناری رئیس جمهور 83 ساله کشور، آلفا کوند، وقت گذاشتند. . دومبویا به زودی خود را رهبر جدید گینه معرفی کرد و ایالات متحده به آموزش پایان داد.

در سال 2020، سرهنگ آسیمی گویتا، که سال ها با نیروهای عملیات ویژه ایالات متحده، شرکت در تمرینات آموزشی فلینتلاک و شرکت در سمینار دانشگاه عملیات ویژه مشترک در پایگاه نیروی هوایی مک دیل در فلوریدا، کار کرده است، رهبری حکومت نظامی را بر عهده داشت که دولت مالی را سرنگون کرد.

ستوان سپاه تفنگداران دریایی گفت: «عمل شورش در مالی به شدت محکوم است و با آموزش و آموزش نظامی ایالات متحده مغایرت دارد. سرهنگ آنتون تی سملروت، سخنگوی پنتاگون، در آن زمان گفت.

پس از انجام کودتا، گویتا از قدرت کنار رفت و در یک دولت انتقالی که وظیفه بازگرداندن مالی به حاکمیت غیرنظامی را داشت، معاون رئیس جمهور شد. اما نه ماه بعد، او بار دیگر در کودتای دوم خود قدرت را به دست گرفت.

گویتا حتی اولین افسر مالی آموزش دیده توسط ایالات متحده نبود که دولت این کشور را سرنگون کرد. در سال 2011، زمانی که قیام تحت حمایت ایالات متحده در لیبی منجر به سرنگونی معمر قذافی مستبد شد، مبارزان طوارق در خدمت او انبارهای تسلیحاتی رژیم را غارت کردند، به زادگاه خود مالی سفر کردند و شروع به تصرف بخش شمالی آن کشور کردند. آمادو سانوگو – افسری که انگلیسی را در تگزاس یاد گرفت، در آریزونا آموزش اطلاعاتی دید و در جورجیا آموزش‌های اولیه افسر پیاده نظام ارتش را گذراند – که از واکنش بی‌موثر دولتش خشمگین شد، اوضاع را به دست گرفت و دولت منتخب دموکراتیک کشورش را سرنگون کرد. .

او پس از کودتای 2012 گفت: «آمریکا کشوری بزرگ با ارتشی فوق‌العاده است. سعی کردم همه چیزهایی را که در آنجا یاد گرفتم در اینجا به کار ببرم.»

در سال 2014، یک افسر دیگر آموزش دیده در ایالات متحده، ستوان. سرهنگ اسحاق زیدا در بحبوحه اعتراضات مردمی قدرت را در بورکینافاسو به دست گرفت. دو سال قبل، زمانی که زیدا سرگرد بود، در یک دوره آموزشی مبارزه با تروریسم در پایگاه نیروی هوایی مک دیل که توسط دانشگاه عملیات ویژه مشترک حمایت می شد، شرکت کرد و در یک دوره اطلاعات نظامی در بوتسوانا که توسط دولت ایالات متحده تامین مالی می شد، شرکت کرد.

سال بعد، کودتای دیگری در بورکینافاسو ژنرال. ژیلبر دیندره. Diendéré نه تنها در تمرین ضد تروریسم Flintlock به رهبری ایالات متحده شرکت کرده بود، بلکه به عنوان یک تبلیغ واقعی برای آن عمل کرد و در عکسی از AFRICOM که سربازان بورکینابی را قبل از اعزام آنها به مالی در حمایت از رزمایش Flintlock در سال 2010 خطاب می‌کرد، ظاهر شد.

4573643855_562778d41e_3k

سپس سرهنگ ممکن است. گیلبرت دیندره برای حمایت از رزمایش Flintlock 10 AFRICOM در اواگادوگو، بورکینافاسو، در 1 مه 2010، سربازان بورکینابی را قبل از اعزام به مالی خطاب می‌کند.

عکس: فرمانده نیروی هوایی ایالات متحده. جرمیا اریکسون، فلینتلاک 10 روابط عمومی

در سال 2014، دو نسل از افسران تحصیل کرده در ایالات متحده در گامبیا به عنوان گروهی از آموزش دیده های آمریکایی روبرو شدند. کودتاچیان احتمالی تلاش کرد (اما شکست خورد) برای سرنگونی کودتاچی دیگر آموزش دیده در ایالات متحده به نام یحیی جامه که در سال 1994 قدرت را به دست گرفته بود. این شورش ناموفق جان لمین سانه، رهبر ادعا شده باند، را گرفت که مدرک کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه دفاع ملی در سال 1994 گرفته بود. ایالت واشنگتن

جفری مایزر، مربی سابق NDU سانه، نوشت: “من نمی توانم از این احساس خلاص شوم که تحصیلات او در ایالات متحده به نحوی بر اقدامات او تأثیر گذاشته است.” من نمی‌توانم از خود بپرسم که آیا صرفاً حک کردن «برنامه آمریکایی» در دانشجویان خارجی ما نتیجه معکوس و غیراخلاقی است.

در سال 2008، Stars and Stripes گزارش داد که ژنرال. محمد ولد عبدالعزیز، رهبر کودتا علیه رئیس جمهور منتخب موریتانی، “با نیروهای آمریکایی که در این کشور آفریقایی آموزش می بینند کار کرده است.” عزیز که پس از یک دهه حکومت دستگیر و به فساد متهم شده بود، اخیراً به دلیل بیماری به قید وثیقه آزاد شد.

کودتاچیان آموزش دیده توسط ایالات متحده به شدت محدود به غرب آفریقا نیستند. قبل از اینکه عبدالفتاح السیسی اولین رئیس جمهور منتخب مصر، محمد مرسی را برکنار کند، آموزش های اولیه را در فورت بنینگ، جورجیا، (در سال 1981) و آموزش های پیشرفته را در دانشکده جنگ ارتش ایالات متحده (در سال 2006) گذراند.

یک مطالعه در سال 2018 توسط اندیشکده ارتش، شرکت رند، این تصور را که آموزش نظامی ایالات متحده باعث پرورش کودتاچیان می شود، مورد تردید قرار داد.

“[T]در اینجا شواهد کمی وجود دارد که به طور کلی [security sector assistance] بر اساس این مطالعه که برای دفتر وزیر دفاع نوشته شده و اشاره شده است که در دوره پس از جنگ سرد، یک ارتباط «معمولاً مهم» در آفریقا وجود داشته است (بر حسب دلار) با تمایل به کودتا در آفریقا مرتبط است.

با این حال، یک سال قبل، مطالعه‌ای که توسط جاناتان کاورلی از کالج جنگ نیروی دریایی ایالات متحده و جسی ساویج از کالج ترینیتی دوبلین در مجله تحقیقات صلح انجام شد، با تجزیه و تحلیل داده‌های سال‌های 1970 تا 2009، نشان داد: «رابطه قوی بین آموزش نظامیان خارجی ایالات متحده و تلاش‌های کودتای تحت حمایت ارتش «علی‌رغم اینکه نویسندگان تحلیل‌های خود را به برنامه آموزش و آموزش نظامی بین‌المللی محدود کرده‌اند -» که به صراحت بر ترویج هنجارهای کنترل غیرنظامی تمرکز دارد.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin penetrasyon testiistanbul duşakabinbetroad girişElektronik sigaraturkuaz korsan taksi