بر اساس اخبار ارسالی از کابل ، دقایقی قبل و همزمان با افتتاح سومین نمایشگاه مشترک کتاب در ایران و افغانستان ، درگیری مسلحانه در نزدیکی محل برگزاری مراسم و قسمت دیگری خرید کتاب زبان اصلی از دانشگاه کابل باعث تعلیق ، تعطیل و تخلیه این برنامه شد.

بر اساس گزارش این نمایشگاه ، خسارتی وارد نشده است.

قرار بود سومین نمایشگاه بزرگ کتاب ایرانی – افغانستانی برای خرید کتاب زبان اصلی دانشجویان و دانشگاهیان امروز (4 نوامبر) به مدت 10 روز در دانشگاهی به مساحت 2000 متر مربع در کابل برگزار شود که 40 ناشر از افغانستان و 40 ناشر از ایران حضور داشتند.

در مراسم افتتاحیه طاهر زهیر وزیر اطلاعات و فرهنگ ، امینینان سفیر جمهوری اسلامی ایران خرید کتاب زبان اصلی، عبدالمنان شیوا شارگ معاون وزیر فرهنگ افغانستان ، بابری رئیس دانشگاه کابل و مویتابودا نوروزی حضور داشتند. مشاور فرهنگی ایران در افغانستان در دانشگاه کابل. در حال انجام بود.

جلسه کمیسیون رسانه های کنگره شهدای استان کوم با حضور شهردار کوم ، جانشین فرمانده سپاه استان ، دبیر کنگره ملی شهدای کوم ، مدیرکل فرهنگ و رهنمودهای استان کوم و مسئولان استانی خرید کتاب زبان اصلی برگزار شد.

سید موسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و رهنمودهای استان قم با تشکر از همکاری خرید کتاب زبان اصلی و مساعدت شهرداری قم در ارتقا promoting فرهنگ و هنر استان گفت: شهرداری حمایت خوبی برای کار کنگره شهدا بود.

مدیرکل فرهنگ و جهت یابی استان کوم افزود: فعالیت های کمیته فرهنگ خرید کتاب زبان اصلی و هنر کنگره ملی شهدا بر عهده این اداره کل است. المان و نشان کنگره توسط آقایی طراحی شده است که می توان از آن در مناطق مختلف شهر استفاده کرد.

رئیس کمیته فرهنگی و هنری کنگره خرید کتاب زبان اصلی ملی شهدای استان کوم درباره تولید آثار مکتوب در این زمینه توضیح داد: در حال آماده سازی قالب یکپارچه ای برای کتاب در زمینه ایثار و شهادت هستیم. اگر کتاب ها در قالب خاصی باشند ، تولید خوبی برای ارائه خواهیم داشت.

محسن علمداری ، معاون صدا و سیمای مرکز قم نیز پیشنهادهایی را برای تشکل های فرهنگی ارائه کرد: خرید کتاب زبان اصلی برنامه هایی مانند مسابقه وصیت نامه شهید ، مسابقه کتابخوانی و نمایشگاه عکس تشییع جنازه شهدا به فرهنگی هنری ارائه می شود کمیسیون برخی کارها انجام شده است.

مهدی کلانترزاده مدیرکل ارتباطات خرید کتاب زبان اصلی و روابط بین الملل شهرداری کوم با اشاره به تدوین 30 عنوان از مجموعه اقدامات شهرداری در حوزه شهدا و ایثار ، یادآور شد: زندگی چهار شهید در قالب کتاب خرید کتاب زبان اصلی در دستور کار قرار گرفته و آماده شده است. دو کتاب و دو کتاب نیز در دست چاپ است.