رئیس جمهور دونالد ترامپ به وثوق آن را روشن ساخته است که فکر می کند واکسن Covid-19 چشم انداز انتخاباتی خود را بهبود بخشد، و گفت که واکسن می تواند به محض آماده شدن در 3 نوامبر — روز انتخابات.

سازمان غذا و دارو واکسن تصویب تا آن زمان قطعا یک شگفتی یادبود اکتبر خواهد بود، یکی که می تواند کمک به سرعت پایان همه گیر و ممکن است ترامپ افزایش بسیار مورد نیاز است.

اما به محض این که توسعه واکسن در حال پیش روی است، چنین مهلتی به احتمال زیاد از سوال خارج است، به گفته محققان. کارآزمایی های بالینی در مقیاس بزرگ برای واکسن ها فقط شروع شده اند، و به احتمال زیاد ماه ها طول خواهد کشه تا هر گونه اطلاعات مفیدی را ارائه کنند.

و اگر چه در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که کاخ سفید در تحقیقات واکسن دخالت کند، اما برخی دانشمندان هنوز نگران هستند که تلفظ عمومی رئیس جمهور در مورد یک واکسن – به خصوص آنهایی که به طور برهنه به چشم انداز سیاسی او گره خورده است – می تواند اعتماد عمومی شکننده مورد نیاز برای استقرار آن را با موفقیت تضعیف کند. اگر تصوری وجود داشته باشد که واکسن Covid-19 عجله شده باشد، می تواند مردم را برای دریافت واکسن مردد کند.

نیکول لوری که آمادگی اضطراری را در وزارت بهداشت و خدمات انسانی (HHS) تحت ریاست باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا رهبری می کرد، گفت: «[ترامپ] به اندازه کافی درک از دخالت سیاسی ایجاد کرده است که ممکن است اعتماد عمیقی به یک واکسن وجود ندارد، حتی اگر محصول خوبی باشد. شک عمومی باور نکردنی از FDA به دلیل آنچه که با مجوز استفاده از اورژانس قبل اتفاق افتاده است وجود دارد، و به دلیل اینکه رئیس جمهور به نظر می رسد همچنان به تلاش برای به هم ريختن با سیستم است.”

در ماه مارس، پس از اینکه رئیس جمهور بارها داروی ضد مالاریا هیدروکسی کلروکین را به عنوان درمان برای Covid-19 ترویج کرد، FDA مجوز استفاده اضطراری برای دارو را صادر کرد، با وجود شواهد یکم از اثر بخشی آن. در ماه ژوئن، FDA این مجوز را لغو کرد.

با این حال ، به گفته محققان ، بعید است FDA چیزی شبیه به واکسن ، با توجه به سهام بسیار بالاتر انجام می شود. حتی به نقطه ای که استفاده اضطراری برای واکسن در نظر گرفته می شود، نیاز به اطلاعات بسیار بیشتری از ما در حال حاضر، و جمع آوری داده ها نیاز به چندین مرحله حیاتی و زمان بر دارد. واکسن Covid-19 ممکن است هنوز در زمان ثبت آماده باشد، اما شانس آن از آن اتفاق می افتد قبل از انتخابات نوامبر می باشد miniscule.

قبل از ویروس کوروناویروس، سریعترین واکسنی که تا به حال ساخته شده بود، چهار سال (برای مومیایی ها) بود. اکثر واکسن ها یک دهه یا بیشتر طول می کشه.

اما با همه گیر جهانی Covid-19، دانشمندان و دولت ها مقدار بی سابقه ای از پول و دانش را به تلاش واکسن ریخته اند. که منجر به پیشرفت سریع.

محققان فقط بیش از دو ماه طول می کشه بین زمانی که ژنوم ویروس به زمانی که مرحله اول آزمایش واکسن انسان آغاز شد توالی. اکنون 10 داوطلب واکسن در کارآزمایی های بالینی فاز سوم وجود دارد، مرحله نهایی قبل از اینکه واکسن چراغ سبز را برای استفاده گسترده به دست بیابد.

به همین دلیل است که برخی از دانشمندان خوشبین هستند که یک واکسن می تواند تا پایان سال یا اوایل سال ۲۰۲۱ تأیید یه دست آورد.

اما مرحله سوم آزمايشات کند و خسته کننده است. کمی می توان برای سرعت بخشیدن به آنها انجام داد، و آنها فقط شروع کرده اند. اگرچه دولت روسیه اخیرا گفته است واکسن Covid-19 آماده رفتن دارد، اما محققان دیگر هشدار داده اند که این واکسن که به نام Sputnik V شناخته می شود، این مرحله بحرانی را پشت سر نگذاشت و تنها در ۷۶ نفر آزمایش شد. و حتی اگر آن واکسن قابل دوام است، هنوز هم نیاز به کسب تایید FDA قبل از آن می تواند در ایالات متحده، که خواسته های داده های بیشتر است.

کارکنان بهداشت آماده بررسی داوطلبان برای یک آزمایش واکسن

Workers prepare for medical examination of a volunteer for the COVID-19 vaccine study at the Research Centers of America (RCA) in Hollywood, Florida, on August 13, 2020.
Covid-19 فاز سوم.
چاندن کانا/AFP از طریق گتی ایمیج

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de