رئیس جمهور مالی پس از کودتا انتخاب شد. کودتای دیگری او را از قدرت خارج کرد.

رئیس جمهور که زمانی محبوب بود ابراهیم بوباکار کیتا سه شنبه شب استعفا داد، درست چند ساعت پس از آن که به اشد بار توسط اعضای ارتش ش دستگیر شد.

اگر امروز عناصر خاصی از نیروهای مسلح ما می خواهند که این کار از طریق مداخله آنها پایان می شود، آیا واقعاً حق انتخاب دارم؟” او در بیانیه ای در تلویزیون دولتی گفت. او افزود: «من نسبت به هیچ نفرتی ندارم، عشق من به کشورم اجازه نمی دهد که این کار را بکنم» “خدا ما رو نجات بده”

این حادثه دهه پر آشوبی را برای کشور آفریقای غربی در بر گرفت – که با تروریسم، فساد و انتخابات احتمالا ً دزدیده شده ای که هزاران نفر را به خیابان ها فرستاد و خواستار بهتر شدن دولت شان بودند.

پس از هفته ها اعتراض که درگیری های مرگبار ی بین تظاهرکنندگان و نیروهای دولتی را دید، برخی از سربازان جهش یافته مسائل را به دست خود می گرفت. مجهز به سلاح های گرفته شده از پایگاه نزدیک و با موسیقی سرزنش، سربازان درایو خود را به پایتخت Bamako در فیس بوک زندگی می کنند. پس از ورود، و با شادی صدها نفر در خیابان ها، آنها به محل اقامت رئیس جمهور کیتا رفت و او را دستگیر و همچنین نخست وزیر، که همچنین در محل اقامت بود.

در حدود نیمه شب، کیتا ی 75 ساله – که معمولاً توسط حروف اول IBK شناخته می شود – در تلویزیون دولتی ظاهر شد تا اعلام کند که از این کار کناره گیری می کند، که از زمان انتخاب دموکراتیک در سال 2013 برگزار می کرد (و سپس در سال 2018 دوباره انتخاب شد).

او گفت: “هفت سال من شادی و شادی تلاش برای صاف کردن این کشور را داشتم.” “من نمی خواهم هر گونه خون ریخته شود به من در موقعیت من نگه دارید، او با عنوان دولت خود و بدن قانونگذاری کشور منحل خواهد شد.

سهولت نسبی که رهبران کودتا – بسیاری از آنها به عنوان سرباز توسط آمریکا، روسیه و دیگر نظامی های بین المللی آموزش دیده اند- دولت را برچیده کارشناسان یدک می کشه که می پرسن عملیات از مدت ها پیش برنامه ریزی شده است یا نه و اگر عدم نبرد بین واحدهای نظامی پیشنهاد هماهنگی گسترده ای در میان نیروهای مالی را می داد.

اندرو لپوویچ، کارشناس مسائل امنیتی غرب آفریقا در شورای روابط خارجی اروپا گفت: «به نظر می رسد این کار سازماندهی شده و از طریق آن فکر شده است.

تا کنون، به نظر می رسد کمیته ملی نجات مردم، به عنوان جونتا نظامی خود را می نامد، هیچ تمایلی به اداره کشور در واقع. در عوض، کمیته که از ترکیب سرهنگ ها و ژنرال ها تشکیل شده است، می گوید رهبری انتقالی را تا زمانی که انتخابات جدید برگزار شود فراهم خواهد کرد – هر چند که معلوم نیست چه زمانی ممکن است صورت گرفته باشد.

سرهنگ اسماعیل واگویه سخنگوی این گروه در بیانیه ای گفت: «ما مشتاق ثبات کشور، که به ما اجازه می دهد انتخابات عمومی را سازماندهی کنیم تا مالی اجازه دهد خود را در حد زمانی معقول به نهادهای قوی تجهیز کند»

که می تواند یک تعهد صادقانه باشد، به عنوان کودتادر سال های 1991 و 2012 در دست های نسبتا سریع قدرت به مقامات غیر نظامی به پایان رسید. اما ضمانت جونتا از ناظران خارج راضی نیست. بلوک های سیاسی منطقه ای از جمله جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) و اتحادیه آفریقا و همچنین اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و ایالات متحده آمریکا یا این حرکت را به عنوان خلاف قانون اساسی محکوم کرده اند یا خواستار آزادی کیتا به همراه نخست وزیر و دیگر مقامات بازداشت شده شده اند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه صبح چهارشنبه خود گفت: «ایالات متحده از تمام بازیگران سیاسی و نظامی می خواهد که در جهت ارادت به حکومت مشروطه کار کنند»

سازمان اکواس ۱۵ عضوی اقدامات دیگری را انجام داده است، از جمله بستن مرز به مالی، پایان دادن به جریانات مالی به کشور، و حتی خارج کردن باماکو از هر تصمیمی که بدن اتخاذ می کند.

با وجود ماهیت غافلگیر کننده از تقبل نظامی، هر چند، کارشناسان کمی شگفت زده شدند کودتا سقوط Keïta ثابت کرد. نه تنها این کشور سابقه طولانی از آنها دارد، بلکه از خشونت های تروریستی، شبه نظامی و جنایتکار در سراسر دوران ریاست جمهوری کیتا رنج می برد.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>