اگر جو بایدن در ماه نوامبر برنده شود، او در اولین روز ریاست جمهوری اش با یک کُل از بحران های جهانی روبرو خواهد شد – بسیاری از آن ها باعث یا حداقل تبرک ریاست جمهوری دونالد ترامپ شدند.

تغییر آب و هوا تنها ورای بیشتری شده است. ویروس کورونا زندگی و اقتصاد در سراسر جهان را به پایان می رسوند. متحدان آمریکا به آن کمتر و کمتر اعتماد می کند. چین از هرج و مرج برای کسب قدرت بیشتر بهره گرفته است. کشورهایی مانند ایران و کره شمالی به دست آوردن سلاح های هسته ای نزدیک تر شده اند یا آرسنال های خود را تقویت کرده اند. و مبادا فراموش کنیم که ملت در جنگ باقی می ماند.

این مجموعه ای دلهره اور از چالش برای هر رئیس جمهور جدید به چهره است. درک چولت، از مقامات ارشد سابق پنتاگون در دولت اوباما گفت: «او به یک پروژه ترمیم در سراسر هیئت مدیره نگاه می کند. بایدن از سال ۱۹۴۵ با آشفته ترین محیط بین المللی روبه رو خواهد شد – سالی که جنگ جهانی دوم به پایان رسید و جنگ سرد شروع به بیم و بیداد کرد.

خبر خوب این است که بایدن موجودی از ماشین سیاست خارجی آمریکا ست. از سال های خدمت به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنا در طول زمان او در کنگره و بعد از آن به عنوان شخص نقطه در جنبه های کلیدی از دست زدن باراک اوباما به جهان به عنوان معاون رئیس جمهور، بایدن می داند چه آن را دوست دارد به دست خود را بر روی کنترل.

در سال ۲۰۱۲ جیمز تاوب، سیاست خارجی نوشت: «مطمئن است که در سیاست خارجی، بایدن قدرتمندترین معاون رئیس جمهور آمریکا در تاریخ است که برای سلف فوری خود، دیک چنی، نجات می دهد.»

این نوع سابقه و می دانم که چگونه تعداد کمی از فرماندهان رئیس است. جیمز روبین مشاور پیشین کنگره بایدن گفت: «او با یک رزومه که بی همتا در مورد تجربه سیاست خارجی است، به کار خواهد رفت» به استثنای احتمالی جرج اچ دبليو بوش، مشاور کنگره سابق بایدن گفت.

خبر بد این است که بایدن همیشه – و به گفته برخی، هرگز – در صحنه جهانی موفق نبود. منتقدان او، از جمله کسانی که در سمت چپ، ادعا می کنند که او تلاش های آمریکا پس از جنگ عراق را بدتر کرده، بیش از حد به رهبران خودسر نزدیک شده است، و هیچ وقت دستاورد سیاست خارجی امضا در کنگره یا به عنوان شماره ۲ اوباما نداشت. و امید آنها به توانایی بایدن برای خارج کردن آمریکا از سوراخ جهانی حفر شده ترامپ برای آن کم است.

دانیل بسنر استاد دانشگاه واشنگتن و مشاور کمپین ریاست جمهوری برنی ساندرز به من گفت: «بایدن رهبر زمان ما و نه برای زمان ما نمی شود. داشتن بایدن مسئول، به جای کسی که ایده های سیاست خارجی مترقی تری مانند سناتور ورامونت دارد، “از دید من خیلی ترسناک است. این یک از دست دادن تاریخی جهان برای این ملت است.”

اما اگر بایدن در 20 ژانویه خود را در دفتر بیضی باز یابد، او مسئول خواهد بود. این می تواند بیش از حد انتظار او را به حل مشکلات جهان در روز اول — هیچ رئیس جمهور می تواند — اما او باید شروع به انجام حرکت قابل توجهی درست دور به دبخیه جهان فراید بازگشت با هم.

چگونه بایدن برای انجام این کار هدف هنوز به طور کامل روشن نیست. کمپین انتخاباتی او درخواست های متعدد ی را برای مصاحبه ای که در مورد رکورد با نامزد یا کارکنان برای درک بهتر از برنامه های سیاست خارجی او انجام می شود رد کرد. اما بایدن و دستیارانش در جریان مبارزات انتخاباتی سال 2020 در مورد سیاست خارجی تا کنون اظهارات زیادی کرده اند و معاون سابق سابقه طولانی دارد که از آن به بینش های گلن می رسه. مصاحبه با کسانی که با او و دیگر کارشناسان کار می کرد کمک به پر کردن جزئیات.

آنچه در ادامه می اید این است که چگونه بایدن به احتمال زیاد چالش های سیاست خارجی بالایی را که در حال حاضر با کشور روبرو است، به عهده خواهد داشت.

تیم بایدن هیچ راز و رمزی از کاری که رئیس جمهور تازه انتخاب شده در اولین ساعات کاری اش در این کار انجام خواهد داد، نساخته است.

اول، اون دوباره آمریکا رو به توافق نامه ی آب و هوایی پاریس متعهد می کرد مشارکت آمریکا در این توافق در ۴ نوامبر ۲۰۲۰ – روز بعد از انتخابات به پایان می رسد. این حرکت برای پایان دادن به مشارکت آمریکا که در ۴ نوامبر ۲۰۱۹ آغاز شد، به وعده ٔ کمپین ترامپ برای خروج از پیمان حتی در زمانی که انتشار گازهای گلخانه ای آمریکا در حال افزایش بود، عمل کرد و سال ها کاهش را به عقب می زد.

ورود دوباره به این توافق یک پیشرفت قابل توجه خواهد بود: توافق نامه پاریس 2015 هدف برای محدود کردن گرم شدن این قرن به 2 درجه سانتیگراد بالاتر از سطوح پیش صنعتی، با هدف آرمانی 1.5 درجه سانتیگراد تعیین شده است. بر اساس این قرارداد، که توسط دولت اوباما امضا شده است، ایالات متحده هدف از قطع انتشار خود را 13 تا 15 درصد زیر 2005 سطح تا سال 2025 تعیین کرده است.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de