ده ها هزار معترض که خواستار انتخابات جدیدی بودند که روز یکشنبه در مینسک، بلاروس و دیگر شهرهای سراسر کشور گرد هم آمده اند، در آنچه برخی از ناظران می گویند ممکن است بزرگترین اعتراضات در تاریخ جمهوری شوروی سابق باشد.

تظاهرات یک هفته پس از الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس – طولانی ترین رهبر اروپا- به طور آشکار تقلب انتخابات ملی در قدرت باقی می ماند. و هشتمین روز اعتراضات در سراسر کشور را علیه آن نتایج مشخص کرده اند، انفجار ی که از انرژی علیه یک دولت سرکوبگر که منجر به بازداشت هزاران بلاروسی و حداقل دو کشته شده است.

معترضان ضد دولتی جمعیت ی زیادی تشکیل دادند که چندین برابر جمعیت ی طرفدار دولت بود که در آن نزدیک برگزار شد و لوکاشنکو سخنرانی کرد و درخواست های انتخابات جدید را رد کرد و به دروغ ادعا کرد که بلاروس توسط یک ناتو در مرزهایش تهدید به افزایش نیرو می شود.

برآورد اندازه جمعیت در مینسک متفاوت است. CNN تخمین زده است که ۵۰۰۰۰ معترض ضد دولتی در حدود ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت محلی در مینسک گرد آمده اند، در حالی که کمتر از ۱۰۰۰۰ نفر برای حمایت از رئیس جمهور جمع شده اند. به گزارش نیویورک تایمز، برخی تخمین ها تعداد معترضان ضددولتی را بیش از ۲۰۰ هزار نفر قرار داده اند.

اعتراضات یکشنبه نه تنها به دلیل اندازه آنها قابل توجه بود، بلکه به دلیل اینکه به نظر می رسد به طور غیر معمول از سرکوب آزاد است. گزارش تایمز:

برای اولین بار بلاروسی ها اجازه می گرفت آزادانه در مرکز شهر قدم بمانند، در پرچم های مخالف پیچیده شده و شعارهای ضد دولتی سر می دهند. پس از جمع شدن در نزدیکی اوبلیسک، به سمت میدان اصلی راه رفتند و ترافیک خیابان اصلی پایتخت را مسدود می کنند. فقط یک هفته پیش، گروهی از مردم که در پیاده رو دست و پا می زدند، با خشونت توسط پلیس ضد شورش متفرق می شدند. یکشنبه، پلیس جایی برای دیده شدن نبود.

آنطور که بخش الکس وکس توضیح داده است، درک عمومی از لوکاشنکو در انتخابات هفته گذشته در نقطه ای کم قرار داشت زیرا او «شیوع کروناویروس ملت ش را به حداقل رسانده و میشکند، بر اقتصاد فروپاشی دهی پیشی گرفته و تلاش می کرد تا روسیه را در خلیج نگه دارد.»

لوکاشنکو در انتخابات مداخله تهاجمی کرد: او روزنامه نگاران و دو تن از سه رهبر مخالف را که علیه او می دواند بازداشت کرد؛ اون سومي رو از فرار کردن ممنوع کرد

لوکاشنکو در حالی که ملت نیز با بحران جدی اقتصادی و بهداشت عمومی مواجه بود، به نظر می رسد که از کار اخراج شده و به آتش زدن اعتراضات کمک می کند.

بخشی از انرژی مخالف نیز به نظر می رسید با افزایش شهاب سنگ اقامت 37 ساله در خانه مادر تبدیل رهبر مخالف به نام Svetlana Tikhanovskaya، که پا به مسابقه پس از شوهرش، یک وبلاگ نویس محبوب، دو روز پس از اعلام نامزدی خود را برای رئیس جمهور دستگیر شد. Tikhanovskaya مجبور به فرار از کشور از نگرانی های ایمنی شده است، اما اعتراضات به جمع آوری شتاب در سراسر کشور ادامه داده است.

مردم در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ بلاروس توسط مینسک هرو سیتی اوبلیسک در مینسک بلاروس در ۱۶ اوت ۲۰۲۰ شرکت می

کنند.
Valery Sharifulin/TASS via Getty Images

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de