یک خاخام توضیح می دهد که چگونه برای ایجاد حس درد و رنج

هرج و مرج از چند ماه گذشته من فکر زیادی در مورد درد و رنج یعنی چه و چگونه ما باید به آن پاسخ دهند.

در برابر پس زمینه از یک بیماری همه گیر بحران اقتصادی و ناآرامی های نژادی, من می خواستم به گام عقب راه راه بازگشت و دوباره پرسش اصلی در مورد زندگی ما با هم و مسئولیت های ما به خودمان و به هر یک از دیگر.

به عنوان بخشی از آینده کامل جدید محدود-سری پادکست راه را از طریقمن همکار Sigal ساموئل و من در حال نشسته با متکلمان و فیلسوفان و دیگر اندیشمندان به بحث در مورد این سوال و چگونه آنها می توانند به ما کمک حرکت این لحظه دشوار است.

اولین گفتگو با دیوید Wolpe ارشد خاخام در سینا معبد در لس آنجلس و نویسنده کتاب های بسیاری از جمله ساخت از دست دادن موضوع: ایجاد معنی در زمان های دشوار است. منتشر شد در سال 1999 اما این احساس مربوط به دلایل است که من امیدوارم که در حال روشن است: این بار سخت ما احاطه شده توسط درد و خشم و راه رو به جلو بسیار نامشخص است.

وجود دارد یک ضربه به نوبه خود به دور از درد و رنج و یا به دنبال راه هایی برای توجیه آن و یا توضیح آن دور. در این گفتگو ما تکیه به آن است. وجود دارد مقدار زیادی از افراد هوشمند فکر کردن و نوشتن در مورد آنچه که ما باید انجام دهیم و چگونه ما باید به آن را انجام دهد. این تلاش برای حفاری به الهیات از درد و رنج و بپرسید که چگونه آن را می تواند نقطه ما را در پربار جهت.

شما می توانید شنیدن کل ما گفتگو در این پادکست اینجا. متن گفتگوی ما ویرایش شده برای طول و وضوح شرح زیر است.

اشتراک در آینده کامل: راه را از طریق در اپل پادکست, گوگل, پادکست, Spotify, Stitcher و یا هر کجا که شما گوش دادن به پادکست ها.


Sean Illing

من باید بگویم که در بالای صفحه است که من نه از مؤمن, اما, مانند شما, من را از طریق رفت مبارز الحاد فاز زمانی که من جوانتر بود و در حالی که من هنوز هم آنچه شما می خواهم تماس بگیرید agnostic من آمده ام به قدردانی از غنا و پیچیدگی دین — و یا حداقل آن را به عنوان بیش از یک مجموعه ای از حقیقت ادعا می کند.

خاخام دیوید Wolpe

خوب با تشکر از شما. من می گویم که من یک دسته از مناظره با کریستوفر هیچنز و سام هریس و دیگران و من به طور کلی نشان داد که واقعی تقسیم نقطه نیست خیلی در مورد تائید یا رد فکری ادعا می کند. من سعی کردم برای حفظ این استدلال که دین بسیار گسترده تر و عمیق تر از خود مفهوم این مرد در آسمان و من فکر می کنم که برای بسیاری از مردم دین خود را کمتر در مورد حقیقت ادعا می کند بیش از این در مورد راه آنها زندگی می کنند و آنها سعی می کنند به معنا و عمق و هدف و جامعه از زندگی خود را.

Sean Illing

که تا حدودی به همین دلیل من می خواستم با شما صحبت کنم. این واضح است که یک زمان بسیار دشوار است و من تعجب می کنم چگونه آن را به نظر می رسد از نقطه نظر خود را? چه چیزی شما فکر می کنم که اتفاق می افتد در جامعه ما در حال حاضر ؟

دیوید Wolpe

من فکر می کنم که ضعف معنوی جامعه حس بی معنی در هسته است تا حدودی ناشی از این واقعیت است که ابزار ما است که ما را بسیار کارآمد تر و همچنین خدمت به منزوی کردن ما از یکدیگر است. سپس همه گیر آمد و تشدید که انزوا و مردم بپرسید عمیق سوال در مورد, آنچه در این مورد و این چیست و چگونه می تواند زندگی را تغییر دهید بر روی یک سکه و چه هستم من قرار است به زندگی می کنند در شرایطی که تمام چیزهایی که من استفاده می شود به را مسلم و مورد مراقبت?

به عبارت دیگر ما شده اند به طور ناگهانی سقوط را به یک بحران وجودی و ما نه یک جامعه به طور کلی است که نوبت به پرسش از معنای زندگی. ما یک جامعه بیشتر از انجام کارها و دستیابی به همه چیز و کمتر انعکاسی. و این ما را مجبور به عقب به بازتاب و من فکر می کنم که موقعیت های ناراحت کننده برای بسیاری از مردم است.

Sean Illing

چه هستند که ما مجبور به منعکس کننده بر در این لحظه که ما به طور معمول قادر به جلوگیری از ؟

دیوید Wolpe

هنگامی که کسی که رنج می برد از دست دادن ناگهانی آنها همواره تعجب “چه هدف از زندگی و چرا از آن است که من نمی دانستم چگونه زودگذر همه چیز دیروز؟” و من فکر می کنم که این چیزی است که به عنوان یک جامعه ما در حال رفتن را از طریق. چگونه است که آن را ممکن است برای کسی به نیش یک خفاش در ووهان و جهان می بندد ، و آن را نه تنها که آن را سخت به درک آن است که غیر ممکن است به درک. آن را فراتر از توانایی ما برای پردازش.

و پس از [وجود دارد] عمیق ترین سوالات از چه است این همه در مورد و چگونه است که کسی می تواند کاملا مناسب و معقول و زندگی درست و زده این بیماری های عجیب و غریب است که مانند veering کردن بزرگراه زندگی در چنین راه رادیکال چگونه است که ممکن است برای مقابله با? و چگونه ما در بر و معنا در یک جهان که در آن معنی می شود تا بلافاصله و devastatingly از خط خارج?

من فکر می کنم که این بحران معنوی.

Sean Illing

شما نوشت در کتاب خود “مگر اینکه ما خودمان را به عنوان یک انسان معنوی ما هرگز واقعا پیشرفت در درک ما از بشریت است. در زمان غم و اندوه ما نیاز به مقابله با این بی دلیل و تنها سنت است که به طور مستقیم صحبت به روح انسان را هدایت ما از طریق.”

من می خواهم به دانستن آنچه که شما به معنای آن است.

دیوید Wolpe

ما باید به خودمان را به عنوان بیش از مسائل است. ما باید درک کنند که وجود دارد این است که در علاوه بر این به تمام نیازهای جسمی انسان وجود دارد گرسنگی عمیق در مردم به این باور است که آنها متصل به چیزی بزرگتر از خودشان است. ویلیام جیمز فیلسوف گفت: “استفاده زیادی از زندگی است که آن را صرف چیزی که outlasts آن است.”

و من فکر می کنم برای همه ما درک می کنیم که به طور کامل متوجه شدم هر دو به عنوان افراد و به عنوان یک جامعه ما باید به فکر می کنم فراتر از خودمان است. و است که یک روحانی تصمیم. آن را سیاسی و یا اجتماعی یا فیزیکی تصمیم آن چیزی است که شما باید به جای ایمان ، ساده ترین محل زندگی چرا باید من در صبح ؟ یا که عشق معنی? کسانی که نمی, چیزهایی که شما می توانید نمودار و یا اثبات کند.

آنها معنوی اساس است که ما را به زندگی ما.

Sean Illing

من مبارزه با آن صادق باشد. غریزه من این است که نگاه سیاسی جهان از طریق اجتماعی علمی, لنز به نگاه در سازه های بتنی که زیر بنای جامعه ما و شناسایی است که به عنوان ریشه مشکلات ما اما من می خواهم به نگاهی به آنچه شما می گویید به طور جدی پس از من بپرسید: چه بی دلیل بخشی از این مشکل این است که ما باید مقابله با? و چگونه ما می تواند صحبت می کنند به روح انسان در حال حاضر و در این لحظه در راه است که حل خواهد شد مرزهای است که ما را از هم جدا ؟

دیوید Wolpe

پایان سوال شما کمک می کند تا من صحبت می کنند به آغاز آن را چرا که اگر شما آن را از طریق اجتماعی یا سیاسی لنز و سپس بخش هستند unbridgeable. در خود من جماعت, من مردم از راست و افراد چپ و به سمت راست و سمت چپ. و یکی از چیزهایی است که مرا تحت تاثیر قرار بیش از گذشته چندین سال است که هیچ استدلال وجود دارد و به هیچ وجه اجبار است که هر دو طرف را قبول کند از طرف دیگر. هر وقت کسی به من می فرستد یک مقاله و می گوید: “این یک قیچی,” من می بینم که آنها بر این باورند که یک استدلال و یا دیگر ثابت خواهد کرد که نقطه نظر آنها درست است.

اما چه آنها متحد است که در یک مراسم تشییع جنازه وقتی کسی آنها هر دو می دانیم که می میرد و یا زمانی که همه آنها در حال آواز خواندن با هم در نماز و سپس شما نمی دانید که یک جمهوری خواه یا که یک دموکرات یا وقتی کسی از شادی و یا یک تراژدی در خانواده خود را. و دلیلش این است که عمیق ترین سطح از خودمان هستند نه سیاسی خودشان و نه اجتماعی خودشان آنها معنوی شویم. و هنگامی که شما را لمس است که, این است که چرا دین پتانسیل فوق العاده ای uniter. این نوع اجباری چند برابر است. می توان آن را تقسیم بیش از حد, اما می توان آن را فوق العاده uniter زمانی که مردم بسیار متفاوت اجتماعی و یا سیاسی جهت تحقق بخشیدن به که در پایین آنها همان.

Sean Illing

من تجربه هر گونه ضرر و زیان در این لحظه اما من عصبانی است. من عصبانی که مردم در حال مرگ هستند به دلیلی من عصبانی هستم که حداقل در میان ما هستند و تحمل بیشترین بار مانند همیشه من عصبانی هستم که بسیاری از به نظر می رسد تا مطالب با خیلی کینه توزی و خیلی بی کفایتی و من حدس می زنم در نهایت من عصبانی هستم چون احساس می کنم آنقدر کوچک و مشکلات احساس می کنم خیلی بزرگ و پر من با حس ناتوانی. و من مطمئن هستم که چه چیزی برای انجام با آن در شرایط تبدیل آن به چیزی که سازنده است و نه فقط یک علت اینرسی است.

دیوید Wolpe

من نوشتن یک ستون هفتگی شده است که برای نزدیک به 30 سال در نیویورک یهودی هفته. این ستون از 200 کلمه و یا کمتر در هر هفته. و فقط در هفته گذشته آن را به نام شد در برابر خشم. و آنچه من گفتم این است که احساس خشم اجتناب ناپذیر است و گاهی اوقات مهم است. اقدام از خشم دام. زیرا زمانی که ما عمل می کنند خشم ما نمی کنند. بسیاری از زمان ما نمی کنند راه ما باید و می تواند همه چیز را بهتر.

هیچ فرد تنها می تواند جزر و مد, اما آنها می توانند اضافه کردن صدای خود را, آنها می توانند به کمک و به راحتی به افرادی که در حال انجام کارهای خوب چون حتی به عنوان اتفاق می افتد که ما همچنین می دانیم که پزشکان و دیگر کارکنان بهداشتی درمانی و دانشمندان که در حال کار در سراسر ساعت و کمک به آنها و به آنها پشتیبانی می کند.

من کنیسه است و توزیع مواد غذایی به افرادی که به آن نیاز دارید بیشتر به عنوان بسیاری دیگر از کنیسه ها و کلیساها. ما نمی توانیم شما و من در مورد اینکه سیاست های مختلف چون ما معتقدیم آنها مفید خواهد بود اما ما می توانید برخی از چیزهایی که مهم است. ما می توانید پیدا کردن که موسسات خیریه در حال موثر ترین و بدهد به آنها. ما می سوپ آشپزخانه. ضمن ابراز همبستگی با مردم که رنج می برند.

در کنار من کنیسه ما قرار داده تا یک بازی بسیار ساده بنر. ما هرگز با قرار دادن یک بنر قبل از به جز [زمانی که] مدرسه باز است در ماه سپتامبر اما ما قرار داده تا یک بازی بسیار ساده بنر که گفت: “ما در کنار ما آفریقایی آمریکایی برادران و خواهران علیه نژاد پرستی.” و ما نمی آن را قرار داده وجود دارد چرا که ما فکر آن را می خواهم دنیا را تغییر دهد اما از آنجا که ما فکر می کردیم و ایمیل و نامه من را دریافت کرده ام پس نشان می دهد که مردم می خواهند به احساس تنهایی نیست. و اگر شما به آنها می گویند “شما تنها نیستید. من حداقل am شنوایی شما. من در موقعیت شما اما من می شنوید” که بیش از شما ممکن است فکر می کنم آن است که شان. که یک هدیه فوق العاده ای برای کسانی که نمی دانم اگر کسی را گوش دادن.

Sean Illing

شما صحبت های زیادی در مورد دادن به یاس و ناامیدی به عنوان یک نوع از گناه, اما من می خواهم برای به چالش کشیدن شما در یک نقطه به دلیل من فکر می کنم آن را روشن یک نقطه مهم است. چه می شود اگر من به شما بگویم که هیچ خدا و جهان نیست خیلی تیره به عنوان بی تفاوت ؟ و اگر وجود دارد در حال رفتن به هر گونه عدالت در جهان از آن خواهد شد کار دست انسان است نه خدا.

من می گویند که به دلیل یک مشکل من با ایمان در طول سال و یا حداقل برخی از مظاهر ایمان است که گاهی اوقات منجر به پذیرش راه کارهایی — که خدا خواهد و که هیچ چیز ما می توانیم در مورد آن انجام دهید. و که وجود دارد یک نوع از شب جمعه بمیرد در آن است که من فکر می کنم می تواند در راه از نوع عمل ما نیاز به حرکت به جلو.

دیوید Wolpe

من با تقریبا همه چیز شما فقط می گفت.

Sean Illing

من باید صادقانه بگویم انتظار نداشتم که.

دیوید Wolpe

من یک مشکل با آن انواع ایمان دقیقا به همین دلیل. من به یاد داشته باشید هنگامی که با داشتن یک بحث سال پیش با Sylvia است که به خوبی شناخته شده هندی گورو که به جماعت. یک مرد فوق العاده در راه های بسیاری. واقعا جالب فرد است. و من تا به حال دیگر گفت وگو با او را پس از, اما ما تا به حال یک بحث طولانی در مورد تناسخ در جسم تازه به خاطر من گفت: “نگاه تناسخ به این معنی است که هر آنچه در زندگی شما زندگی می کنند در حال حاضر آن را به دلیل آنچه که شما در گذشته زندگی است. و این بدان معناست که اگر زندگی شما پر از بدبختی در حال حاضر شما آن را سزاوار است چرا که در گذشته زندگی شما زندگی می کردند یک راه خاص است.” من گفتم: “و نفی همه چیز است که من معتقدم که این موضوعی است که اساسا ناعادلانه و که شما باید به آنچه که شما می توانید آن را عادلانه است.”

من فکر می کنم که وظیفه ما در این دنیا و من می گویند خدا ما وظیفه داده شده است به انجام همه چیز ما می توانیم به جهان را به خوبی و به عنوان عادلانه به عنوان ما می توانیم اما همچنین به شرایط در نهایت که محدودیت وجود دارد و نه تنها به آنچه که ما می توانید انجام دهید اما به آنچه که ما می تواند درک.

همان افرادی که درک کنند که چشم انسان نمی تواند تمام رنگ ها و گوش انسان نمی تواند بشنود تمام فرکانس ها به نوعی به نظر می رسد به این باور است که مغز انسان می تواند به درک همه ابعاد است. مغز ایجاد شده توسط تکامل درست مانند چشم و گوش است. وجود دارد بی نهایت جنبه این جهانی است که ما همین حالا شروع به درک. ایمان من است در مورد اجازه خدا انجام چیزهای که من می توانید انجام دهید. ایمان من در مورد اعتماد که خدا چیزهای که من نمی تواند انجام دهد که هیچ انسان می تواند انجام دهد. و اعتقاد داشتند که من زندگی می کنند در چنین راهی که برای تحقق هدف که برای من فرستاده شد به این جهان است.

در حال حاضر گاهی من و گاهی اوقات من نمی. من می دانم که خیلی خوب است. در واقع من با استفاده از کتاب مقدس مرجع پس مطمئنا من باید حداقل یک مرجع کتاب مقدس به عنوان یک خاخام. هنگامی که بنی اسرائیل به دریای سرخ و موسی شروع به گریه کردن به خدا, و خدا می گوید: به موسی “چرا گریه می کنی به من ؟ حرکت رو به جلو است.” و من فکر می کنم از آن به عنوان یک شعار. اگر شما در حال دعا برای چیزی است که شما می تواند انجام دهد که نه آن را.

اجازه بدهید شما را به یک تصویر متفاوت از نماز. این است که از یک قرن 17 خاخام به نام Leona مدینه. او گفت: “اگر شما ایستاده در کنار یک دریاچه و شما را دیدم یک مرد کشیدن یک قایق به ساحل شما ممکن است فکر می کنم اگر شما به اشتباه در مورد مکانیک و حرکت است که او کشیدن ساحل به قایق اما این درست نیست. او کشیدن قایق به ساحل.” او گفت: “هنگامی که مردم دعا آنها همان اشتباه. آنها فکر می کنم آنچه که آنها در حال انجام است کشیدن خدا به خواسته های خود را. اما هنگامی که شما دعا کنید با موفقیت آنچه شما انجام می دهند کشیدن خود را به خدا نزدیک تر است.” بنابراین من نمی بینم نماز به عنوان دعوت خدا برای انجام کارهایی که من باید انجام دهند. من نماز به عنوان انگیزه من برای انجام کارهایی که خدا بخواهد مرا به انجام.

Sean Illing

هنگامی که ما از دست دادن چیزی — یک دوست, یک حافظه یک رابطه — مردم سعی می کنید به آن را تعمیر کنند برای ما. و این یک اشتباه است چرا که ما نمی توانیم به عقب بر گردیم آنچه در حال حاضر از بین رفته اند. و این وضعیت متفاوت است. ما نمی توانیم خنثیسازی و یا به آنچه که گرفته شده نسل بعد از نسل از بسیاری از مردم است. ما نمی توانیم ثابت درد خود را. ما نمی توانیم به عقب کسانی که بد افتاده و در گذشت. اما ما کاملا می تواند چیزی در حال حاضر برای رفع آن به رفع آنچه را شکسته است. و من نگران که خشم صالح در یک طرف و محرومیت در طرف دیگر است که مسدود کردن راه را برای راه حل آن است.

این است که چه نگرانی شما بیشتر ؟

دیوید Wolpe

این سخت است برای گفتن آنچه که نگرانی من بیشتر اما آن را قطعا dispiriting برای دیدن چگونه قادر مردم به صحبت می کنند به یک دیگر. و راه را به دیگری. وجود دارد تقریبا صالح انتقام در برابر افرادی که در هر زمان در زندگی خود گفت: چیزی اشتباه است و یا چیزی اشتباه, اما که همچنین بلوک توانایی ما برای برقراری ارتباط در سراسر خط. چرا که بدون بخشش وجود ندارد و آشتی. و بدون به رسمیت شناختن است که همه انسان ها در حال رفتن به انجام کارهای بد و یا چیزی می گویند که اشتباه بود و یا ناخواسته و یا شتابزده و یا حتی بی رحمانه شما را قادر به گوش دادن و ببخش. و ما در یک لحظه که در بالا شروع می شود و حرکت می کند تمام راه را از طریق جامعه مانند سولفات و جمله بد از افرادی که با شما اختلاف نظر دارند و من نمی دانم که چگونه ما جلو و پشت از پرتگاه.

من می دانم که جوامع می توانید آن را انجام دهید ، من شده است به آفریقای جنوبی و برای تمام مشکلاتی که در جامعه است که تا به حال چه آنها موفق به انجام این کار به دلیل ماندلا به دلیل وجود یک ماندلا, شگفت آور بود. اما من نمی بینم ما ماندلا که هر کسی می تواند از گوش دادن به در افق. و بنابراین من نمی دانم که چگونه ما در حال رفتن به دریافت چنین عصبانی و مقابلهای طرف به گرد هم می آیند در این لحظه

Sean Illing

چه چیزی می تواند به ما در قرعه کشی از ایمان در حال حاضر, و من فقط به این معنی نیست ایمان خود را اما همه ادیان است که ما نمی توانیم از قرعه کشی در هر نقطه دیگری است ؟

دیوید Wolpe

من فکر می کنم وجود دارد دو چیز است. برای اولین بار است که تمام ادیان توحیدی وجود دارد معادل در ادیان شرقی, اما من نمی خواهم به آنها صحبت می کنند اما همه ادیان توحیدی صحبت در مورد انسان ایجاد می شود که در تصویر خدا. این اولین بیانیه در مورد انسان در کتاب مقدس عبری و مسیحیت و اسلام به دنبال کت و شلوار. اگر شما واقعا بر این باورند که همه انسان ها ایجاد شده در تصویر خدا و پس از آن هر فرد ارزشمند است که در راه است. و این بدان معنی است که ضروری خود را از طبیعت به عنوان یک کودک از خدا عمیق تر از هر گونه سیاسی و اجتماعی و نژادی و قومی و جنسی و هر نوع دیگر از پوشش است. این بنیاد از چه هر کس است. و اگر مردم این است که بیشتر به طور جدی فکر می کنم که کمک زیادی.

بعد دوم این است که ضروری مذهبی و موقعیت است که همه انسان ها جمعی و در همان قایق است. و شما می توانید ببینید که بدیهی است که از نظر علمی — ما همه در این سیاره برای مثال اگر شما می بینید واقعی انسان وضع به همان جا پس از آن شما می توانید درک کنند که دیگر انسان حتی زمانی که آنها به نظر می رسد متضاد و یا عصبانی است که وجود دارد چیزی است که درون آنها است که سهام خود را شک و تردید خود را perplexities خود را درد و رنج خود را نگران مرگ خود. این واقعیت است که آنها را در صورت مرگ شما خواهد شد. و پس از آن دو بیانیه از اشتراکات هستند چه رهبران مذهبی در موعظه به مردم که همه بیش از حد اغلب می خواهید به شنیدن پیام های دیگر.

Sean Illing

من باید بگویم که من همیشه تلاش برای ماندن امیدوار به دلیل شکنندگی جهان به معنی آن است که همیشه بسیار آسان تر برای شکستن نسبت به ساخت و این بدان معناست که هر دستاورد است که مانند یک قلعه شن و ماسه در حال انتظار برای شسته با جزر و مد. گوش دادن به شما در حال حاضر و خواندن کتاب خود را به شما به نظر می رسد برای باردار شدن از ایمان به توانایی نمی تواند وزن با ترس از این ضرر و زیان است.

این است که چگونه شما آن را ببینید ؟

دیوید Wolpe

من هرگز فکر نمی کردم از آن که در راه من با تشکر از شما برای قرار دادن آن را دوست دارم. من فکر می کنم که درست است من فکر می کنم که چه ایمان است. ایمان اجازه نمی دهد ترس یا تنهایی یا ناامیدی به آخر کلمه. واقعا بر این باورند که در نهایت مسیر ما این است که در فراز و ما را در غلبه بر این که به عنوان تیره چیز, نگاه, سپیده دم در حال آمدن است. و وقتی که من به عقب نگاه در تاریخ این مردم است که ما بیشتر تحسین آنها مانند رامبراند پرتره. آنها چهره ای که درخشش را از تاریکی. آیا شما فکر می کنم برگرد. مارتین لوتر کینگ یا لینکلن یا موسی من فکر می کنم که این چیزی است که آنها بودند. آنها در زمان تاریک دشوار و آنها به مردم امید.

و در پایان آنها حق داشتند.


پشتیبانی بورسی را توضیح روزنامه نگاری

هر روز در Vox هدف ما برای پاسخ به مهم ترین سوالات و ارائه شما و مخاطبان ما در سراسر جهان با اطلاعات است که قدرت را به صرفه جویی در زندگی می کند. ماموریت ما این شده است هرگز حیاتی تر از آن است که در این لحظه: برای توانمند سازی شما از طریق درک. Vox کار رسیدن به مردم بیشتر از همیشه اما متمایز ما با نام تجاری توضیحی روزنامه نگاری طول می کشد تا منابع — به خصوص در طول یک بیماری همه گیر و رکود اقتصادی. مالی خود را کمک خواهد تلقی نمی اهدای اما آن را قادر می سازد کارکنان ما به ادامه به ارائه مقالات رایگان, فیلم ها و پادکست ها در کیفیت و حجم که در این لحظه نیاز دارد. لطفا نظر سهم به بورسی امروز.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>