از زمان تاسیس آن در سال 2013 Black Lives Matter بیدار است میلیون ها نفر در سراسر جهان به چه افرادی به صورت سازمان یافته و هدفمند برای خشونت است. عضو رهبری شبکه تشکیل شد توسط سه زن سیاه — Alicia حواصیل Patrisse Cullors و عقیق Tometi — در پاسخ به تبرئه جورج زیمرمن مردی که کشته Trayvon Martin. از آن پس جنبش می تواند ادعا اعتباری برای تظاهرات در نام هر کس از مایکل براون که کشته شد, یک افسر پلیس در خیابان Louis, میزوری در سال 2014 به Breonna تیلور که کشته شد توسط افسران پلیس در لوئیزویل, کنتاکی, این, مارس. هر چند این سازمان تجدید است و آنچه ممکن است به نظر می رسد مانند یک مبارزه جدید برای حقوق مدنی در قرن 21 این است که در هر راه ساختمان بر سابقه ای طولانی در فعالیت های است که می رود به برده داری.

به عنوان دانشگاه پیتسبورگ مورخ Keisha N. Blain استدلال می کند اگر ما به رسم یک خط مستقیم از 1619 تا به امروز آن را می شود روشن است که سیاه و سفید زندگی می کند مهم این است که یک موج در یک بزرگتر روایت است. “اگر حقوق مدنی در نهایت به معنی حقوق شهروندی پس از آن که بدان معنی است که شما خواهد بود برای مبارزه با آن به عنوان طولانی به عنوان شما لازم نیست که آن را” Blain گفت: Vox.

اما به طور کامل درک این تغییر که سیاه و سفید زندگی می کند, ماده موثر امروز ما نیز باید به نگاه به قرن 20 به بررسی چگونگی حرکت پیشبرد ایدئولوژی و استراتژی سیاه زن عدالت جویان مانند الا بیکر و فنی لو آهوجا و حتی کمتر شناخته شده فعالان مانند مریم Bumpurs و ورونیکا پری که در پیوست با هم برای مبارزه با خشونت های پلیس در ’80s در.

چنین ورزش همچنین کمک می کند تا ما را ببینید که در آن جنبش را متوقف کوتاه و همچنان ادامه دارد. Blain استدلال می کند که مشرف Bumpurs و پری و در حال حاضر به استثنای زنان از خشونت پلیس بحث مجموعه حس کاذب امنیت برای زنان است. “من تا به حال مردم به من می گویند که من باید در مورد پسر من به دلیل خشونت پلیس بسیار برجسته است. و آنها حق — من باید در مورد آن فکر می کنم,” او می گوید. “اما من باید به آنها بگویم” من باید در مورد من بیش از حد.’ من به آنها بگویید ‘به یاد داشته باشید ساندرا مطلوب و Korryn Gaines? مردم تا حدودی مبهوت زیرا آنها نمی بلافاصله فکر می کنم در مورد کسانی که نام.”

من به صحبت Blain, نویسنده مجموعه ای از جهان در آتش: Black ملی و جهانی مبارزه برای آزادیدر مورد چگونه سیاه زندگی مهم است پیشرفت تلاش صدها نفر از فعالان که مبارزه برای آزادی در ایالات متحده و خارج از کشور — و چگونه این جنبش تاثیر خارج از غرفه را از تلاش های گذشته. مکالمه ما شده است به آرامی ویرایش شده برای وضوح.

Fabiola Cineas

در کتاب ها و نوشته های دیگر, شما بارها و بارها گفت که سیاه و سفید زندگی می کند مهم این است که در حال حاضر ساختمان بر روی یک سابقه طولانی از فعالیت. شما می توانید توضیح دهید که چگونه این سازمان در حال انجام است که با تظاهرات در حال حاضر انجام?

Keisha N. Blain

عوامل متعددی وجود دارند. من تمرکز کمی بر سیاه, ملی, سیاست, و چندین تاپیک که من می بینم بین ناسیونالیست جنبش های قرن 20 و سیاه زندگی مهم جنبش است.

یکی تمرکز در جامعه کنترل کند. یکی از چیزهایی که زندگی توجه فعالان را خواستار شده است برای مدتی بیشتر است جامعه کنترل. امروز ما در حال صحبت کردن در مورد آن را در این زمینه انجام ندادی. اما به طور کلی آنها را خواستار شده است نیاز به افراد سیاه و سفید در سیاه و سفید جوامع به تصمیم گیری خود را در مورد چگونه جوامع خواهد بود کنترل می شود و چه چیزهایی می خواهد اجرا می شود به عنوان مخالف به داشتن مردم از خارج بر آنها تحمیل خود استراتژی ها و تاکتیک های. و ما می بینیم که قطعا در 1960s زمینه اما حتی پیش از آن به دهه 1920 با گروه هایی مانند جهانی Negro بهبود انجمن [یک ناسیونالیست سازمان تاسیس شده توسط جامائیکا فعال مارکوس Garvey]. این سازمان تاکید بر اهمیت سیاه جوامع داشتن بیشتر می گویند و استقلال. بنابراین ایدئولوژیک ما می بینیم این موضوع است.

دوم ارتباط است که خارج از غرفه به من است چشم انداز انترناسیونالیسم که یکی از ایده های اصلی از زندگی مهم جنبش است. من می خواهم بگویم بسیاری از مردم نمی تمرکز بر روی آن به همان اندازه به عنوان آنها باید. Black Lives Matter فعالان شده اند بسیار آوازی در مورد نشان می دهد که مبارزه برای پایان دادن به دولت-تحریم خشونت است که نه تنها ما یک مشکل اما آن است که یک مشکل جهانی است. و جای تعجب نیست که ما دیده ایم ایجاد Black Lives Matter حرکات در نقاط مختلف جهان در لندن, برلین, تورنتو, و بیشتر. که عمدی است و این در واقع به هسته اصلی پیام خود را.

جنبش قبلا بیان اهمیت انترناسیونالیسم و گسترش چشم انداز فراتر از فقط یک ملی گفتگو. آنها به بیان اهمیت همکاری در سراسر کشور به تقاضای پایان دادن به دولت-تحریم خشونت است. این کلیدی است برای حرکات مختلف در طول تاریخ ایالات متحده آمریکا. سیاه, جنبش های سیاسی شده اند عمیقا انترناسیونالیستی در دیدگاه های خود را که آیا آن را در ’60s با حقوق مدنی فعالان اتصال مبارزات خود را به آزادی مبارزات و یا اینکه آیا آن را حتی زودتر سیاه فعالان ایستاده در دفاع از اتیوپی. این موضوعات ایدئولوژیک.

Fabiola Cineas

چگونه می توانم شما ببینید, سیاه زندگی توجه به گسترش این ایدئولوژی و پیشبرد این تاپیک ؟

Keisha N. Blain

آنچه که شاید رمان معاصر لحظه تمرکز خاص بر ضد سیاه اجرای قانون است. اگر ما فکر می کنم از زندگی موضوع به عنوان یک ایده می تواند ما را ردیابی تاریخ دور برگشت و رسم اتصالات به فردریک داگلاس, ایدا B. چاه جیمز بالدوین — همه این افراد بودند که در اثر اصرار دارد که سیاه و سفید زندگی می کند و مهم است که ما نیاز به ایجاد سیاست ها و قوانین است که نشان می دهد چگونه سیاه زندگی مهم است. در یک راه این است که بخشی از یک مبارزه است.

و پیشنهاد من این نیست که این اوایل فعالان نمی بحث در مورد اجرای قانون; آنها قطعا انجام داد. اما من می خواهم بگویم که راه معاصر Black Lives Matter جنبش موفق به آوردن این موضوع به خط مقدم که متمایز است صفت است. از آنجا که ما صحبت در مورد خشونت پلیس در گذشته — و حتی کسی مانند مارتین لوتر کینگ در مورد خشونت پلیس; آهوجا در مورد آن صحبت کردیم. اما آن را تقریبا نمی گرفتن توجه مردم را به این راه است که آن را دستگیر جلب توجه مردم در سال 2014 یا 2015 پس از قتل Trayvon مارتین و مایک براون.

بنابراین سیاه و سفید زندگی می کند و ماده آنها تقریبا قادر به مهار این لحظه به عنوان به زودی به عنوان این حوادث ناگوار صورت گرفت. آنها قادر بودند به مردم در هیئت مدیره و نه فقط به طور منظم شهروندان آمریکایی اما سیاستمداران — که بخشی کلیدی است.

در سال 2016 انتخابات من شیفته چگونه بسیاری از نامزدها منتهی به انتخابات نگه داشته صحبت کردن در مورد سیاه و سفید زندگی می کند موضوع حتی خواهان. کسانی که در حال اجرا قبل از مغلوب ساختن پیشی جستن شد نامزد شد تلاش برای کشف کردن چگونه به بافت آن را در. آنها به رسمیت شناخته شده و اهمیت این لحظه به طوری که آنها نیاز به حرکت به آن را در برخی از راه را بدون توهین به پایگاه خود را. و قطعا دموکراتیک نامزد بودند دست و پنجه نرم کردن با آن بیش از حد. Black Lives Matter موفق به گرفتن توجه از مردم بلکه از افرادی که خوب بکار بردن قدرت سیاسی است. که به نظر من کاملا مشخص است.

Fabiola Cineas

آنچه در مورد سرعت و سرعت که در آن امروز جنبش در آوردن در مورد تغییر ؟ چگونه آن را در مقایسه به سرعت که در آن حرکات از گذشته عمل?

Keisha N. Blain

آن را سخت به می گویند چون من فکر می کنم در مورد تاریخ به عنوان یک جنبش است. برای مثال هنگامی که ما فکر می کنم جنبش حقوق مدنی ما به طور کلی به معنای ’50s و 60s. اما من می خواهم استدلال می کنند که شما نمی توانید کاملا درک جنبش حقوق مدنی در ’50s و 60s اگر شما نگاه نکن حتی ’20s یا ’30s. آن را تقریبا به عنوان اگر شما می خواهید برای قرار دادن یک خط مستقیم از 1619 که در خود یک مشکل تاریخ اما تصور کنید که شما برای شروع وجود دارد. شما می توانید استدلال می کنند که جنبش حقوق مدنی آغاز شد و در همان لحظه ای که این گروه از 20 آفریقایی فرود در جمستون. شما می توانید که استدلال زیرا آنها وارد شده و در یک لحظه که در آن آنها نمی باید کامل حقوق سیاسی و آزادی است. اگر حقوق مدنی در نهایت به معنی حقوق شهروندی پس از آن که بدان معنی است که شما خواهد بود برای مبارزه با آن به عنوان طولانی به عنوان شما آن را ندارید.

بنابراین وجود دارد برخی از دستاوردهای که در محل ’50s و 60s. ما می توانیم بحث در مورد حق رای, قانون مدنی, قانون قهوه ای تصمیم — همه این چیزها مهم نیست. اما شما کاملا درک کنید که چگونه ما به قهوه ای اگر شما نگاه کنید به برخی از اوایل تلاش برای یکپارچه سازی فضاهای عمومی. شما حتی نمی توانید بحث در مورد قانون حق رای اگر شما بازگشت به قانون اساسی ایالات متحده و فکر می کنم در مورد 14 و 15 اصلاحات که گذشت در قرن 19. هنگامی که شما فکر می کنم در مورد سیاه و سفید زندگی می کند, ماده, شما می توانید فکر می کنم در مورد آن را به عنوان یک مبارزه مستمر. شما می توانید استدلال می کنند که جنبش حقوق مدنی شده است بسیار طولانی جنبش اما تفاوت در این است که امواج پایین بیاید و جریان — لحظات زمانی که شما قادر به انجام برخی از چیزها و لحظاتی که ما تلاش قبل از انجام برخی بیشتر. به همین دلیل من دیدن سیاه و سفید زندگی می کند موضوع به عنوان یک فرمت. آن را در یک خط مستقیم.

Fabiola Cineas

آنچه در مورد ساختار سیاه و سفید زندگی مهم است ؟ در اوایل مردم به دنبال یک هاب مرکزی از زندگی ماده یا یک مرکزی, رهبر, اما سیاه و سفید زندگی می کند موضوع را روشن ساخته است که آنها غیر متمرکز و گسترش با سازمان های مختلف در سراسر کشور است. چگونه این ساختار خط با ساختار گروه ها و جنبش های گذشته ؟

Keisha N. Blain

آنچه جالب است این ساختار از زندگی ماده در واقع بسیاری از راه کپسوله این ایده از گروه رهبری مرکزی است که یک ایده است که می آید به طور مستقیم از الا بیکر یک فعال حقوق مدنی که مربی سیاه و فعالان در SNCC دانشجو بدون خشونت هماهنگی کمیته در دهه 1960 است. این سازمان که در واقع درصد کمی از مقاومت قبلی جنبش — جنوب مسیحی رهبری, کنفرانس, که, یک سازمان است که مارتین لوتر کینگ جونیور زد.

هر دو سازمان بودند جالب است زیرا در بسیاری از آنها نشان داد نسل تقسیم در آن زمان است که از برخی جهات هنوز هم بازتاب امروز است. بنابراین SNCC جوانتر فعالان رویکرد خود را بسیار مورد اجتناب از یک مرکزی رهبر. در این فکر بود که اگر شما یک رهبر یک نفر است که نشان دهنده صدای جنبش فلج جنبش نیست بسیار دشوار است. همه شما باید انجام دهید این است که حمله رهبر خود را. و بدیهی است که مردم نمیفهمد که به همین دلیل است که متاسفانه مارتین لوتر کینگ در سال 1968 ترور شد. و سپس کسی مثل مالکوم ایکس ترور شد. شما باید همه از این کلید افرادی که هدفمند به منظور فلج یک جنبش است.

آنچه الا بیکر بود گفت: ما نیاز به یک نوع حرکت است که رهبر. اما در حالی که آن را بیان به عنوان رهبر این محقق با چند تن از رهبران متعدد رهبران بدون لزوما تسلط بر دیگری است. و آن را اجازه داد فضا را برای مردم به رفتن از شرکت کنندگان به رهبر بسیار سریع حاضر است. شما فقط می تواند مربی و تشویق کسی به استفاده از خود را هدیه — شما فقط می تواند منجر شود در هر زمینه. ما دیدیم که در دهه 1960 هنگامی که الا بیکر مربی کسی مثل فنی لو آهوجا, [یک جامعه سازمان و بنیانگذاران از می سی سی پی آزادی حزب دموکرات]. در حال حاضر ما در مورد بحث فنی لو آهوجا به عنوان یک رهبر اما آهوجا خواهد بود و نه کسی ما حتی بحث در مورد آن نیست این واقعیت که جنبش ساخته شده و فضا برای کسی مثل او به ظهور.

بنابراین سیاه و سفید زندگی می کند مهم این است که طراحی بر که مدل قبلی از الا بیکر. اما من و شما هر دو می دانیم که این بازی نیست راه شما تصور کنید. زیرا حتی هنگامی که ما می گویند که این جنبش رهبر آن متوقف نمی شود, به عنوان مثال رسانه ها از تعیین که آنها فکر می کنم رهبر است.

همان مردم به نام بارها و بارها گاهی اوقات مشرف حتی بنیانگذاران سیاه زندگی مهم است. شده اند وجود دارد که در آن شرایط وجود دارد و در حال گفتگو در مورد جنبش جایی که حتی یکی از بنیانگذاران اصلی [است] در جدول و یکی از شگفتی چگونه است که حتی ممکن است. آیا کسی آنها را دعوت? آیا آنها فقط فورا به مردان ؟ بنابراین حتی زمانی که شما سعی می کنید به یک جنبش است که گروه-محور در رهبری آن عوامل خارجی تحمیل در راه است که شما فقط نمی توانید کنترل کنید.

Fabiola Cineas

من دوست دارم به صحبت بیشتر در مورد تمرکز خود را بر روی زنان سیاه و سفید و چه سیاه در حال ساخت در یک تاریخ منحصر به فرد از فعالیت های. شما نوشته اید در مورد چگونه زنان هستند که از سمت چپ از بحث در مورد پلیس و سپس چگونه است که متصل به خود را فعال ریشه.

Keisha N. Blain

اولین چیزی که من می خواهم به تاکید است که زنان و دختران آسیب پذیر هستند به وزارت امور خارجه-تحریم خشونت است. آن را تقریبا به نظر می رسد مانند یک آشکار بیانیه اما بخش غم انگیز این است که من فکر نمی کنم بسیاری از مردم به طور کامل آن را دریافت کنید و یا حتی آن را قبول کند. و من می دانم که این درست باشد چون من فکر می کنم حتی روایات شخصی که در آن من تا به حال مردم به من می گویند که من باید در مورد پسر من به دلیل خشونت پلیس بسیار برجسته است. و آنها حق — من باید فکر می کنم در مورد آن.

اما من باید به آنها بگویم “من باید در مورد من بیش از حد.” من باید به آنها بگویید که “به یاد داشته باشید ساندرا مطلوب و Korryn Gaines?” مردم تا حدودی مبهوت زیرا آنها نمی بلافاصله فکر می کنم در مورد آن نام. آنها فکر می کنم در مورد Trayvon Martin اریک گارنر یا مایک براون. و پیشنهاد من این نیست که ما نباید فکر می کنم در مورد آن, افراد, اما خطر سقوط ما را به این فکر که مردان سیاه و سفید و مرد سیاه و سفید به تنهایی هستند که هدفمند توسط پلیس و [که] شاید می دهد زنان از امنیت کاذب هر چند واقعیت به ما می گوید در غیر این صورت.

من نوشتن در مورد این به ما یادآوری می کنند که این یک مشکل است و به سادگی می گویند که چالش در اینجا این است که هدفمند برای سیاهی. و این که آیا ما در حال صحبت کردن در مورد زنان و دختران و یا سیاه و سفید ترانس مردان است. اگر شما سیاه و سفید شما می توانید کاملا از دست دادن زندگی خود را در یک لحظه — هنگامی که شما از مواجه شدن با پلیس.

بخش دیگر که کلیدی است این است که چگونه مردم را نادیده می گیرند چگونه قابل توجهی سیاه زنان به جنبش علیه آمریکا انجام ندادی. من به ذکر سیاه زندگی مهم نیست و این واقعیت است که آن را تاسیس شد سه تا. اما چگونه در مورد مثال شان بل. او در کوئینز نیویورک در سال 2006 در صبح روز عروسی خود را. او متاسفانه هرگز قادر به ازدواج است. کسی که پدید آمده پس از قتل شد و خود را نامزد نیکول بل که برای بیش از 10 سال و تا این روز هنوز مبارزه را نه تنها نگه داشتن یاد و خاطره او را زنده اما به برخی از بتن تغییرات. ما اغلب نمی بحث در مورد نیکول بل. و یا چگونه در مورد Trayvon مارتین مادر ؟

با تمرکز بر مردان سیاه و سفید که هدفمند توسط پلیس ما اغلب لازم نیست وقت خود را صرف فکر کردن در مورد تمام مردم آنها متصل به, از جمله تمام زنان آنها متصل به مادران, خواهران, دختران, که پس از آن حمل گوشته به جلو به تقاضای عدالت نه تنها برای آنها بلکه برای هر کسی که از دست داده و زندگی خود را. این شامل مادر Amadou دیللو [Kadiatou دیللو] از اریک گارنر [اریکا گارنر] که متاسفانه در گذشت و در حال حاضر [اریک] گارنر را گوئن یابند. لیست در می رود و در.

من سعی می کنم برای مردم به درک که شما نمی توانید بحث در مورد خشونت پلیس از هر زاویه بدون محور ایده ها تجربه و فعالیت زنان سیاه.

Fabiola Cineas

شما می توانید برجسته هر یک از زنان از اوایل امواج از مبارزه که شما فکر می کنید ما نشان می دهد چگونه زنان امروز در ساختمان که فرد فعالیت?

Keisha N. Blain

برای چند سال من شده است تحقیق مریم Bumpurs و ورونیکا پری. آنها دو زنانی که می دانند مورد در زمینه نیویورک. مریم Bumpurs مادر 66 ساله النور Bumpurs کشته شد توسط پلیس در سال 1984. پلیس به نام شده بود به خانه او را برای آنچه قرار بود سلامتی را بررسی کنید. او نمی خواست به ترک آپارتمان خود را به عنوان او با داشتن برخی از مسائل مربوط به سلامت روانی ، آنها می خواستند به اخراج او شد مقاومت در برابر. افسر در آن زمان گفت که او تا به حال یک چاقو و شارژ نسبت به او به طوری که او به ضرب گلوله ،

یک سال بعد ورونیکا پری پسر ادموند پری به ضرب گلوله کشته شد در سن 17 سالگی توسط یک لباس شخصی افسر پلیس است.

این دو زن که نمی دانید هر یک از دیگر قبل از اینکه در واقع همکاری کرد. این زنان گرد هم آمدند در 1980s و تصمیم گرفت که آنها را سعی کنید به شکل از چگونه به تغییر پلیس در شهر نیویورک است. آنها را سازماندهی رویدادها و جلسات با مقامات محلی برای بحث در مورد تغییر سیاست های که فشار برای تصویب قانون جلوگیری از افغانستان. آنها آمدند با هم به تأمل و فقط با هم باشیم و از یکدیگر حمایت کنند. این مرا به یاد مادران امروز جنبش. وجود دارد بسیاری از تشابه به حال.

داستان خود را واقعا به من حرکت می کند اما بسیاری از مردم در مورد آنها را نمی دانم. چرا که پلیس این قتل اتفاق می افتد بنابراین اغلب, اخبار, چرخه را نگه می دارد در حال تغییر و تغییر تمرکز ما. اما عزیزان از کشته شدگان هرگز نمی توانید تغییر توجه خود را به دلیل آن باقی می ماند و با آنها برای همیشه لطفا برای. آنها را نگه دارید هل دادن و خواستار تغییرات. اگر ما به تمرکز بر روی کاری که مادران در حال انجام شما قادر به دیدن این سابقه طولانی; شما می توانید ببینید که چگونه کار مادران از این جنبش بخشی از یک دیگر سنت از زنان در تلاش برای کشف کردن چگونه برای جلوگیری از این. متاسفانه, آن را نگه می دارد اتفاق می افتد و بیش از دوباره. این واقعیت است که گوئن Carr نشان داد تا در تشییع جنازه جورج فلوید یک نماد است چگونه مبارزه همچنان ادامه دارد.

Fabiola Cineas

پس چه می آید بعدی ؟ شما می توانید نظر در این نوع تغییر که شما می بینید Black Lives Matter آوردن رو به جلو در این سنت ؟ چه چیزهای ملموس است که شما اتفاق می افتد علاوه بر گفت و گو ؟

Keisha N. Blain

چه سیاه و سفید زندگی توجه شده است قادر به انجام حرکت اعضای دموکراتیک استقرار کمی بیشتر به سمت چپ. جو بایدن است که هنوز هم بسیار دقیق در مورد چگونه او حتی پرداختن به خشونت پلیس. ما دیده ایم او را به عقب و جلو در آن او ممکن است یا نه ممکن است به جایی که او به طور کامل پشتیبانی از معترضان که می گویند پال خواستار قطع بودجه دولت ، تظاهرات گسترده کار می کنند. از لحاظ تاریخی ما می دانیم که کسانی که خوب بکار بردن قدرت تصمیم گیری گاهی اوقات شخصی خود رانده نمی شود. اما برای بسیاری از آنها تصمیم گیری چون مردم آنها را وادار به انجام آن است.

سیاه و سفید زندگی می کند موضوع به عنوان یک جنبش قدرتمند است. آنها ممکن است یا نه ممکن است انجام رساندن اهداف ملموس در طول عمر خود را, اما آنچه که آنها قادر به انجام گرفتن توجه مردم است. آنها به زور از مردم که ممکن است در غیر این صورت راضی به گوش دادن و در نظر گرفتن تغییر مشخصات خود را. آنها بسیج مردم در زمین که به نوبه خود جای فشار بر رهبران برای انجام کاری. نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد که چگونه بسیاری از مردم در حال حاضر پشتیبانی defunding پلیس فوق العاده ای هستند. من فکر نمی کنم آن می شود ممکن است بدون یک گروه مانند سیاه و سفید زندگی می کند موضوع روشن مشکل از پلیس و انجام این کار پس از 2014. بنابراین مردم در نهایت آن را دریافت کنید.


پشتیبانی بورسی را توضیح روزنامه نگاری

هر روز در Vox هدف ما برای پاسخ به مهم ترین سوالات و ارائه شما و مخاطبان ما در سراسر جهان با اطلاعات است که قدرت را به صرفه جویی در زندگی می کند. ماموریت ما این شده است هرگز حیاتی تر از آن است که در این لحظه: برای توانمند سازی شما از طریق درک. Vox کار رسیدن به مردم بیشتر از همیشه اما متمایز ما با نام تجاری توضیحی روزنامه نگاری طول می کشد تا منابع — به خصوص در طول یک بیماری همه گیر و رکود اقتصادی. مالی خود را کمک خواهد تلقی نمی اهدای اما آن را قادر می سازد کارکنان ما به ادامه به ارائه مقالات رایگان, فیلم ها و پادکست ها در کیفیت و حجم که در این لحظه نیاز دارد. لطفا نظر سهم به بورسی امروز.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de