ظهور عوارض دراز مدت Covid-19 توضیح داد

در ابتدا لورن نیکولز سعی کردم به توضیح علائم خود را. در اوایل ماه مارس سالم 32 ساله احساس سوزش شدید احساس مانند اسید معده به مری هنگامی که او دمید. خجالت او در ابتدا به دنبال مراقبت های پزشکی. هنگامی که او تنگی نفس نگه داشته شدن بدتر دکتر آزمایش او برای Covid-19.

نتایج او آمد مثبت است. اما برای نیکولز بود که فقط آغاز است. در طول هشت هفته او توسعه گسترده و متنوع علائم از جمله درد و خستگی مزمن و اسهال و تهوع و لرزش و سردرد و مشکل در تمرکز و حافظه کوتاه مدت از دست دادن.

“دستورالعمل است که ارائه شده توسط CDC [مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری] نمی شد به مناسب گرفتن علائم است که من تجربه که به نوبه خود بدان معنی است که جامعه پزشکی قادر به ‘اعتبار’ علائم,” او می گوید. “این شد یک چرخه معیوب از شک و سردرگمی و تنهایی.”

به حدود 40 تا 45 درصد از مردم با Covid-19 ممکن است بدون علامت و دیگران را باید یک بیماری خفیف با پایدار بدون علائم است. اما نیکولز یکی از بسیاری از Covid-19 بيمار که در حال پیدا کردن خود را بازیابی طول می کشد بسیار طولانی تر از دو هفته سازمان بهداشت جهانی می گوید: افراد مبتلا به موارد خفیف می توانید انتظار. (این که می گوید کسانی که با شدید یا انتقادی موارد می توانید انتظار سه تا شش هفته بهبودی.)

چون Covid-19 یک بیماری جدید وجود دارد مطالعات در مورد آن در دراز مدت مسیر برای کسانی که با علائم شدید; حتی اولین بیماران بهبود می یابند در چین تنها آلوده به چند ماه پیش. اما پزشکان می گویند این رمان coronavirus می تواند متصل به سلول های انسانی در بسیاری از نقاط بدن و نفوذ بسیاری از ارگان های مهم از جمله قلب و کلیه و مغز و حتی رگ های خونی.

“مشکل این است که مرتب کردن عواقب طولانی مدت می گوید:” یوسف Brennan, یک متخصص قلب و عروق در دانشکده پزشکی دانشگاه ییل. در حالی که برخی از بیماران ممکن است به طور کامل بهبود می یابند او و دیگر کارشناسان نگران دیگران رنج می برند آسیب دراز مدت از جمله ریه, زخم, آسیب قلبی و عصبی و روانی اثرات بهداشتی.

انگلستان خدمات بهداشت ملی فرض است که از Covid-19 بیمارانی که نیاز به بستری و 45 درصد نیاز مداوم مراقبت های پزشکی 4 درصد نیاز به بستری توانبخشی و 1 درصد به طور دائم نیاز به مراقبت حاد. دیگر شواهد اولیه و همچنین پژوهش های تاریخی در دیگر coronaviruses مانند سندرم حاد تنفسی (سارس) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) نشان می دهد که برای برخی از مردم یک بهبودی کامل هنوز هم ممکن است سال خاموش. برای دیگران ممکن است به حالت عادی بازگشت.

وجود دارد بسیاری از ما هنوز هم نمی دانم اما در اینجا چند از قابل توجه ترین بالقوه در دراز مدت اثرات است که در حال حاضر در برخی از Covid-19 بيمار.

ملانی Montano, 32, که آزمایش مثبت برای Covid-19 مارس می گوید که بیش از هفت هفته پس از او برای اولین بار مریض شدم او هنوز تجربه علائم روشن و خاموش از جمله سوزش در ریه و سرفه های خشک.

برنان می گوید علائم مانند آن رخ می دهد چرا که “این ویروس ایجاد می کند فوق العاده تهاجمی پاسخ ایمنی بنابراین فضاهای [در ریه ها] با پر باقی مانده و چرک, ساخت ریه های شما کمتر قابل انعطاف است.”

در سی تی اسکن در حالی که طبیعی ریه ها به نظر می رسد سیاه Covid-19 بيماران اغلب ریه ها را سبک تر تکه های خاکستری به نام “زمین-شیشه opacities” — که ممکن است نه درمان.

یک مطالعه از چین یافت می شود که این زمین شیشه ای ظاهر نشان داد تا در اسکن از 77 درصد از Covid-19 بيمار. در مطالعه دیگری در خارج از چین منتشر شده در رادیولوژی, 66 70 بستری بیماران مقداری از آسیب ریه در سی تی اسکن و بیش از نیمی نوع ضایعات که به احتمال زیاد به توسعه به زخم. (یک سوم مطالعه از چین نشان می دهد این است که نه فقط برای بیماران بدحال; نویسندگان آن یافت می شود که از 58 بدون علامت بیماران 95 درصد نیز تا به حال شواهد از این زمین-شیشه opacities در ریه های خود را. بیش از یک چهارم از این افراد در ادامه به توسعه علائم در عرض چند روز.)

“این نوع از بافت تغییرات می تواند باعث آسیب دائمی می گوید:” علی Gholamrezanezhad یک رادیولوژیست در دانشکده کک پزشکی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است.

اگر چه این هنوز خیلی زود به می دانم که اگر بیماران مبتلا مداوم ریه علائم مانند Montano خواهد شد که آسیب ریه دائمی پزشکان می توانید اطلاعات بیشتر در مورد چه انتظار از به دنبال بازگشت به افرادی که بهبود از سارس و MERS دیگر coronaviruses است که منجر به مشابه بافت ریه تغییرات.

یک مطالعه طولی منتشر شده در طبیعت به دنبال 71 سارس بیماران از سال 2003 تا سال 2018 و متوجه شد که بیش از یک سوم تا به حال باقی مانده زخم است که می تواند به معنای کاهش ظرفیت ریه. MERS است کمی سخت تر به قیاس از آنجا کمتر از 2500 نفر رسید آلوده شدند و در جایی بین 30 و 40 درصد درگذشت. اما یک مطالعه نشان داد که حدود یک سوم از 36 MERS بازماندگان نیز تا به حال در دراز مدت آسیب ریه.

Gholamrezanezhad به تازگی انجام شده بررسی ادبیات سارس و MERS و می گوید که برای این زیر مجموعه از مردم “عملکرد ريوی و هرگز به عقب می آید; توانایی خود را برای انجام فعالیت های عادی هرگز به عقب می رود به پایه.”

علاوه بر این Covid-19 زخم نرخ ممکن است در نهایت بالاتر از سارس و MERS بيماران زیرا این بیماری اغلب مورد حمله تنها یک ریه. اما Covid-19 به نظر می رسد اغلب تحت تاثیر قرار هر دو ریه ها که Gholamrezanezhad می گوید تشدید خطرات ناشی از ریه زخم.

او در حال حاضر دیده می شود باقی مانده زخم در Covid-19 بيمار است و در حال حاضر طراحی یک مطالعه به شناسایی عوامل ممکن است برخی از افراد در معرض خطر آسیب دائمی. او مظنون به داشتن هر نوع زمینه ای بیماری های ریوی مثل آسم و یا سایر شرایط بهداشتی مانند فشار خون ممکن است افزایش خطر داشتن طولانی مدت ریه مسائل. علاوه بر این “قدیمی تر هستید و احتمالا بالاتر شانس خود را از زخم,” او می گوید.

برای افراد مبتلا به این نوع از ریه, زخم, فعالیت های عادی ممکن است تبدیل به بیشتر به چالش کشیدن. “روال چیزهایی مانند در حال اجرا تا پرواز از پله ها را این افراد نفس نفس زدن برای هوا” برنان می گوید.

بسیاری از بیماران بستری برای Covid-19 در حال تجربه غیر منتظره نرخ بالا از لخته شدن خون به احتمال زیاد با توجه به پاسخ های التهابی به عفونت است. این می تواند باعث انسداد ریه, سکته مغزی, حملات قلبی و سایر عوارض جدی اثرات ماندگار.

لخته شدن خون است که فرم و یا رسیدن به مغز می تواند باعث سکته مغزی ، اگر چه سکته مغزی هستند بیشتر به طور معمول دیده می شود در افراد مسن سکته مغزی در حال حاضر گزارش شده و حتی در جوان Covid-19 بيمار. در ووهان چین حدود 5 درصد از بستری Covid-19 بیماران سکته مغزی و یک الگوی مشابه گزارش شد با سارس.

در افراد جوان که سکته مغزی, مرگ و میر, نرخ نسبتا پایین در مقایسه با کسانی که مسن تر هستند و بسیاری از مردم بهبود می یابند. اما مطالعات نشان می دهد تنها بین 42 و 53 درصد قادر به بازگشت به کار.

لخته شدن خون همچنین می توانید قطع گردش خون به بخشی از ریه یک بیماری شناخته شده به عنوان یک آمبولی ریوی است که می تواند کشنده باشد. در فرانسه دو مطالعات نشان می دهد که بین 23 و 30 درصد از افراد مبتلا شدید Covid-19 نیز با داشتن ریوی embolisms.

یک تجزیه و تحلیل نشان داد که پس از آمبولی ریوی, “علائم و محدودیت های عملکردی اغلب گزارش شده توسط بازماندگان است.” این عبارتند از: خستگی و تپش قلب, تنگی نفس مشخص شده و محدودیت فعالیت فیزیکی و عدم توانایی در انجام فعالیت های فیزیکی و بدون ناراحتی است.

لخته شدن خون در سایر ارگان های بزرگ نیز می تواند باعث مشکلات جدی است. نارسایی کلیوی شده است از جمله چالش های بسیاری شديد Covid-19 بيمار و بيماران لخته خون شده و گرفتگی دیالیز ماشین آلات. برخی از این نارسایی حاد کلیه صدمات ممکن است دائمی و مداوم نیاز به دیالیز.

لخته خارج ارگان ها می تواند جدی باشد ، ترومبوز سیاهرگی عمقی برای مثال هنگامی رخ میدهد که یک لخته خون در یک ورید اغلب در پاها. نیک Cordero تونی-نامزد برادوی و بازیگر تلویزیون به تازگی به پای راست خود را قطع و پس از Covid مربوط به لخته شدن خون.

غیر طبیعی لخته شدن خون حتی به نظر می رسد اتفاق می افتد در مردم پس از آنها به نظر می رسد به بهبود می یابند. یکی از 32 سال در شیکاگو, برای مثال تا به حال شده است از بیمارستان مرخص و برای یک هفته زمانی که او به طور ناگهانی با شدت ورم پا نشانه ای از ترومبوز ورید عمقی با توجه به محلی پخش WGN9. یا تروی Randle 49 ساله متخصص قلب و عروق در نیوجرسی که اعلام شد امن برای بازگشت به کار پس از دوره نقاهت بعد از Covid-19 زمانی که او یک باطل سردرد. سی تی اسکن تایید او می خواهم تا به حال سکته مغزی.

اگر چه هنوز هم وجود دارد کمبود داده های یک مطالعه نشان داد که به عنوان بسیاری از 31 درصد از بيماران بستری با Covid-19 عفونت تا به حال این نوع از لخته شدن مشکلات. در عین حال جامعه بین المللی در ترومبوز و هموستاز دستورالعمل صادر کرده است که بهبود Covid-19 بیماران باید از ادامه مصرف ضد انعقادها حتی پس از مرخص شدن از بیمارستان.

بودن بدحال به خصوص با سطح اکسیژن قرار می دهد استرس اضافی بر روی قلب. اما پزشکان در حال حاضر فکر می کنم که در Covid-19 بیماران ذرات ویروسی نیز ممکن است به طور خاص با برافروختن عضله قلب. (قلب بسیاری از ACE2 گیرنده که دانشمندان را شناسایی کرده اند به عنوان یک نقطه ورود برای SARS-CoV-2 virus.)

“در چین, پزشکان اشاره کرد برخی از افرادی که [در] با درد قفسه سینه می گوید:” میچل Elkind رئیس جمهور منتخب از انجمن قلب آمریکا و استاد مغز و اعصاب و اپیدمیولوژی در دانشگاه کلمبیا. “آنها تا به حال یک حمله قلبی و پس از آن توسعه یافته Covid علائم یا آزمایش مثبت ،

یک مطالعه از ووهان در ماه ژانویه در بر داشت 12 درصد از Covid-19 بيمار نشانه هایی از آسیب های قلبی و عروقی. این بیماران بالاتر از سطح تروپونین یک پروتئین منتشر شده در خون توسط یک مجروح عضله قلب. از آن پس دیگر گزارش ها نشان می دهد این ویروس ممکن است به طور مستقیم علت میوکاردیت حاد و نارسایی قلبی است. (نارسایی قلبی نیز دیده می شود با MERS و شناخته شده است به ارتباط با حتی آنفولانزای فصلی.)

در ماه مارس مطالعه دیگری نگاه 416 بستری Covid-19 بيمار در بر داشت و 19 درصد نشان داد نشانه هایی از قلب آسیب برساند. علوم بهداشت دانشگاه تگزاس مرکز محققان هشدار می دهند که در بازماندگان Covid-19 ممکن است باعث طولانی آسیب قلبی و همچنین ساخت های موجود و مشکلات قلبی و عروقی بدتر بیشتر افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی.

یک ریوی و مراقبت های ویژه در بیمارستان کوه سینا در شهر نیویورک به عنوان مثال بهبود از Covid-19 تنها به یاد بگیرند که او تا به حال توسعه یافته کاردیومیوپاتی بیماری است که در آن قلب خود را دارای مشکل ارائه خون در سراسر بدن خود را. اگر چه قبلا سالم هنگامی که او بازگشت و به او گفت: NBC “من نمی توانستم اجرا در اطراف مانند من همیشه انجام دهید.”

خاص عواقب ممکن است متفاوت باشد بسته به اینکه چگونه قلب را تحت تاثیر قرار است. برای مثال Covid-19 مرتبط شده است میوکاردیت یک بیماری است که در آن التهاب و ضعف قلب و ایجاد بافت اسکار و باعث می شود آن را به کار سخت تر به گردش در بدن اکسیژن است. این میوکاردیت بنیاد توصیه به این بیماران اجتناب از سیگار و الکل و دور ماندن از ورزش جدی تا زمانی که تایید شده توسط دکتر خود.

Covid-19 همچنین به نظر می رسد تحت تاثیر سیستم عصبی مرکزی بالقوه طولانی مدت عواقب. در یک مطالعه از چین بیش از یک سوم از 214 نفر بستری با تایید Covid-19 تا به حال علائم عصبی از جمله سرگیجه و سردرد و اختلال هوشیاری, چشم انداز, طعم/بو اختلال و درد عصب در حالی که آنها بیمار است. این علائم بیشتر شایع در بیماران مبتلا به موارد شدید که در آن بروز افزایش یافته و به 46.5 درصد است. مطالعه دیگری در فرانسه یافت عصبی امکانات در 58 64 بدحال Covid-19 بيمار.

به عنوان همه گیر می رود Elkind می گوید: “ما نیاز به در مواظب برای طولانی مدت neurocognitive مشکلات است.”

به دنبال بازگشت به سارس و MERS نشان می دهد که Covid-19 بیماران ممکن است کمی با تاخیر شروع عصبی اثرات. اندرو Josephson, یک دکتر در دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو نوشت: در JAMA “اگر چه شیوع بیماری سارس بود و محدود به حدود 8000 بیماران در سراسر جهان وجود دارد برخی از محدود گزارش از عوارض عصبی از سارس است که به نظر می رسد در بیماران 2 تا 3 هفته به این دوره از بیماری است.” این شامل ضعف عضلانی و سوزش و یا سوزن سوزن شدن و بی حسی و تجزیه بافت های عضلانی به خون. عصبی آسیب از جمله اختلال در تعادل و هماهنگی گیجی و کما نیز یافت می شود با MERS.

عوارض دراز مدت Covid-19 — آیا ناشی از این ویروس خود به خود و یا التهاب آن باعث می تواند شامل کاهش توجه و تمرکز و حافظه و همچنین اختلال در اعصاب محیطی, “آنهایی که به بازوها و انگشتان دست و انگشتان پا” Elkind می گوید.

وجود دارد دیگر شناختی مفاهیم برای افرادی که دریافت درمان های ویژه در بیمارستان ها. برای مثال هذیان — یک شدت آشفته دولت از ذهن است که می تواند منجر به سردرگمی و دیدن یا شنیدن چیزهایی که وجود ندارد — بر یک سوم یا بیشتر از بيماران ICU و تحقیقات نشان می دهد حضور هذیان در بیماری شدید پیش بینی آینده شناختی طولانی مدت کاهش است.

تحقیقات قبلی در سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS) به طور کلی نیز ممکن است ارائه سرنخ به آنچه عصبی مسائل بدحال Covid-19 بيمار ممکن است پس از ترک بیمارستان.

تحقیقات نشان می دهد یکی در پنج ARDS بازماندگان تجارب طولانی مدت اختلال شناختی حتی پنج سال پس از مرخص شدن. ادامه اختلالات می تواند شامل حافظه کوتاه مدت مشکلات و دشواری در یادگیری و عملکرد اجرایی. این می تواند منجر به چالش هایی مانند دشواری کار, اختلال, مدیریت پول و یا تلاش برای انجام کارهای روزانه است.

ARDS بازماندگان اغلب افزایش نرخ افسردگی و اضطراب و بسیاری از تجربه استرس پس از سانحه. اگر چه این هنوز خیلی زود به مقدار داده ها در Covid-19 در طول شیوع سارس سابق بیماران دچار ناراحتی روانی و استرس برای حداقل یک سال پس از وقوع.

“من احساس زندانی در بدن زندانی در خانه و فوق العاده نادیده گرفته و به اشتباه توسط عموم مردم و حتی کسانی که نزدیک به من” نیکولز می گوید: در مورد نبرد او با Covid-19. “من احساس فوق العاده به تنهایی.”

جین که ترجیح به استفاده از یک نام مستعار چرا که او از ترس قصاص در بیمارستان که در آن او کار می کند, آزمایش مثبت برای Covid-19 بیش از یک ماه پیش. او هنوز در حال مبارزه با تب مسائل مربوط به قلب و عصبی مسائل اما سخت ترین قسمت او می گوید که چگونه او خسته است از “درمان مثل من یک بمب است که هیچ کس می داند که چگونه به خلع سلاح.” جین یک پرستار که برای مراقبت از بیماران مبتلا به ایدز در ’90s می گوید: “این دقیقا همان چیزی است که مردم را از طریق رفت. وجود دارد وحشتناک ننگ.” در علاوه بر این به ننگ عدم تا به او اضافه شده سلامت روانی بار.

“مردم باید بدانند که این بیماری می تواند معطل و خراب کردن زندگی خود و سلامت,” او می گوید. “و هیچ کس نمی داند چه چیزی را برای ما انجام دهد.”

رمان coronavirus همچنان به خنثی دانشمندان و بیماران به طور یکسان با رمز و راز آن. یکی از این کوچک اما رو به رشد تعداد کودکانی که به تازگی شروع به نشان دادن در دفاتر پزشکان در انگلیس و ایتالیا و اسپانیا با علائم عجیب و غریب از جمله راش ، تب بالا و قلب التهاب است.

در مه 4, نیویورک شهرستان در بخش بهداشت و درمان اشاره کرد که حداقل 15 کودک مبتلا به این علائم در بیمارستان بستری شده بود وجود دارد ، این موارد در حال حاضر مانند یک شديد پاسخ ایمنی به نام بیماری کاوازاکی که در آن رگ های خونی می توانید شروع به نشت مایع می سازد تا در ریه ها و دیگر ارگان های مهم. اگر چه تنها برخی از این کودکان دارای آزمایش مثبت برای Covid-19 راسل Viner جمهور از کالج سلطنتی اطفال و بهداشت کودک, نیویورک تایمز گفت “این کار فرضیه این است که این Covid-مرتبط است.”

کودکانی که زنده ماندن کاوازاکی-مانند شرایط رنج می برند می تواند سکته قلبی و عوارض عروقی در بزرگسالی است. اما آن را خیلی زود به می دانم که چگونه Covid موارد مربوط به توسعه خواهد شد. بسیاری از کوچک و تعداد موارد گزارش شده به نظر می رسد پاسخ خوبی به درمان است.

محققان دیگر نشان می دهد که Covid-19 برخواهد داشت ممکن است مشکلات خاص برای مردان فراتر از خود نامتناسب مرگ و میر ناشی از این بیماری است. بیضه ها حاوی تعداد زیادی از ACE2 گیرنده های توضیح داده شده محقق Ali دختر سابق در نامه اخیر به جهان مجله ارولوژی. “وجود دارد یک نظری امکان بیضه آسیب و پس از آن ناباروری زیر COVID-19 عفونت,” او نوشت.

مطالعه دیگری در 38 بيمار در چین که به شدت بیمار با Covid-19 یافت که در طول بیماری خود را 15 تا به حال ویروس RNA در نمونه مایع منی, آیا به عنوان دو نفر از 23 دوره نقاهت بیماران. (حضور RNA ویروسی لزوما نشان می دهد عفونی ظرفیت.)

یک مطالعه اخیر نیز نشان داد که در 81 مردان با Covid-19 نر هورمون نسبتهای شدند که می تواند سیگنال مشکل برای باروری پایین خط. نویسندگان خواهان توجه بیشتر به پرداخت می شود به خصوص در “باروری در سن مردان است.” یک مارس 20 مقاله منتشر شده در طبیعت تا آنجا پیش رفت که به پیشنهاد “پس از بهبودی از COVID-19 مرد جوان که علاقه مند به داشتن فرزند باید دریافت مشاوره در مورد باروری خود را.”

و ما فقط در آغاز بدانند آنچه در این مجموعه به معنی عفونت برای سایر ارگان ها و سیستم خود را بازیابی. برای مثال اخیر preprint از پزشکان چینی در نگاه 34 Covid-19 بازماندگان’ خون. در حالی که آنها را دیدم یک اختلاف شدید و موارد خفیف محققان دریافتند که صرف نظر از شدت بیماری پس از بهبود بیماران از بیمارستان مرخص بسیاری از اقدامات بیولوژیکی “موفق به بازگشت به حالت عادی است.” بیشتر مربوط به اقدامات پیشنهاد مداوم اختلال عملکرد کبد.

که همه این تحقیقات اولیه نشان می دهد ما هنوز در اوایل روز از درک آنچه که این ویروس ممکن است به معنای برای تعداد رو به رشد Covid-19 بازماندگان — چه علائم آنها ممکن است انتظار می رود به چه مدت آن ممکن است آنها را به عقب بر گردیم به احساس طبیعی (اگر آنها تا به حال خواهد شد) و چه اقدامات دیگر آنها ممکن است نیاز به در نظر گرفتن.

بسیاری از مردم حتی از دریافت اطلاعات کافی در مورد زمانی که آن را ممکن است برای آنها امن برای جلوگیری از خود جدا. نیکولز و دیگر بازماندگان گزارش احساس بهتر و روز وحشتناک ،

اما در هرج و مرج Covid-19 باعث شده است که در سیستم های پزشکی بازماندگان می گویند آن را سخت برای به دست آوردن توجه خود را برای ادامه مبارزات. “حمایت و آگاهی است که به سادگی فاقد” نیکولز می گوید. “این درست است coaster غلتکی از علائم و شدت های يکسان نشان دادند با هر روز جدید ارائه بسیاری از ناشناختهها: من ممکن است احساس سالم یک روز است اما ممکن است احساس کاملا ناتوان و در درد بعد.”

لوئیس Parshley آزاد روزنامه نگار و 2019-2020 Snedden صندلی روزنامه نگاری در دانشگاه آلاسکا فیربنکس. دنبال او Covid-19 گزارش در توییتر @loisparshley.


پشتیبانی بورسی را توضیح روزنامه نگاری

هر روز در Vox هدف ما برای پاسخ به مهم ترین سوالات و ارائه شما و مخاطبان ما در سراسر جهان با اطلاعات است که قدرت را به صرفه جویی در زندگی می کند. ماموریت ما این شده است هرگز حیاتی تر از آن است که در این لحظه: برای توانمند سازی شما از طریق درک. Vox کار رسیدن به مردم بیشتر از همیشه اما متمایز ما با نام تجاری توضیحی روزنامه نگاری طول می کشد تا منابع — به خصوص در طول یک بیماری همه گیر و رکود اقتصادی. مالی خود را کمک خواهد تلقی نمی اهدای اما آن را قادر می سازد کارکنان ما به ادامه به ارائه مقالات رایگان, فیلم ها و پادکست ها در کیفیت و حجم که در این لحظه نیاز دارد. لطفا نظر سهم به بورسی امروز.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

ایندکسر

دیدگاهتان را بنویسید

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum instagram beğeni bayan escort - vip elit escort penetrasyon testiistanbul duşakabinhtml nullednulled themesredfoxbetMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaKamagraMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaVodafone Mobil Ödeme Bozdurma istanbul escort