اجاق گاز می تواند تولید سطوح نا امن از آلودگی هوا

در سال 2001 یک مطالعه عمده از فعالیت های انسانی الگوهای یافت که مردم در ایالات متحده صرف حدود 90 درصد از وقت خود را در داخل خانه. آن را بی خطر است برای گفتن که در عصر Covid-19 این تعداد حتی بیشتر است. (اینجا رابرتز خانواده در آن احساس می کند مانند ما ضربه 105 درصد است.)

ما همچنین انجام بسیاری از ما تنفس در داخل. پس از آن کمی عجیب و غریب است که ما نمی فکر می کنم بیشتر در مورد کیفیت هوای داخل ساختمان. هوا در فضای باز است و این موضوع تایتانیک قانونی و نظارتی جنگ رفتن دهه. شش مشترک آلاینده های هوا تحت پوشش قانون هوای پاک — زمین-سطح ازن و ذرات ماده مونواکسید کربن و سرب و دی اکسید گوگرد (SO2) و دی اکسید نیتروژن (NO2) — کاهش یافته است به طور متوسط 74 درصد از این قانون تصویب شد و در سال 1970.

criteria air pollutants سازمان حفاظت محیط زیست

و این چیز خوبی است چون یک اجتنابناپذیری در حال رشد توده ای از تحقیقات نشان می دهد که کسانی که آلاینده هستند و حتی بیشتر مضر برای انسان در پایین قرار گرفتن در معرض بیش از پیش اعتقاد بر این بود.

در عین حال در اینجا doozy: سازمان حفاظت محیط زیست (EPA) هشدار می دهد که “مطالعات انسان قرار گرفتن در معرض آلاینده های هوا نشان می دهد که داخل سطح آلاینده ها ممکن است دو تا پنج برابر و گاهی اوقات بیش از 100 بار — بالاتر از هوای سطح است.”

با وجود این خطرات وجود دارد استانداردهای فدرال و یا دستورالعمل های حاکم بر آلودگی داخل سالن. یک درهم آمیخته از دولت های ایالتی و محلی استانداردهای محافظت از مصرف کنندگان کافی.

یکی از منابع اصلی آلودگی هوا معلوم است آشنا اجاق گاز که متکی مستقیم احتراق گاز طبیعی است.

چهار پژوهش و گروه های حمایت — کوه های راکی موسسه مادران از جلو, پزشکان برای مسئولیت اجتماعی و Sierra Club — منتشر شده جدید, ادبیات, نقد و بررسی, بررسی دو دهه به ارزش کارشناسی مطالعات. آنها پیدا کردن که “اجاق گاز ممکن است در معرض ده ها میلیون نفر از مردم به سطح آلودگی هوا در خانه های خود را که غیر قانونی خواهد بود در خارج از منزل تحت ملی هوا با کیفیت استاندارد.”

ما می خواهیم نگاهی گذرا به شواهد در بررسی و سپس به بحث در مورد چرا گاز شرکت های مبارزه بسیار سخت برای مدت طولانی به دفع کردن مقررات از اجاق گاز. در نهایت ما نتیجه گیری کرد که برق ساختمان تنها منطقی جهت به دنبال سیاست های بهداشت و درمان و آب و هوا. (من هیچ اگر نه قابل پیش بینی است.)

یکی از دلایلی که این بحث بیش از پخت و پز آلودگی بسیار تیره و به راحتی اشتباه است که پخت و پز از هر نوع تولید برخی از آلاینده ها که مضر هستند اگر به درستی به کار گرفته. اعمال حرارت به مواد غذایی تولید ذرات — ذرات کوچک (PM10 و یا ذرات ماده 10 میکرومتر در قطر) tinier ذرات (PM2.5 یا 2.5 میکرومتر در قطر) و حتی tinier “ultrafine” ذرات (100 نانومتر در قطر) — که می تواند باعث تشدید مشکلات تنفسی.

همه پخت و پز باید انجام شود به درستی تهویه فضا و اگر بینی خود را به شما هشدار می دهد چیزی است که شما باید یک پنجره باز کنید. حس مشترک است که راهنمای خود را.

اما پخت و پز از طریق مستقیم احتراق سوخت و تولید آلاینده ها نسبت برقی پخت و پز. این درست است به خصوص وقتی که پخت و پز با چوب یا زغال چوب شایع است که در جهان در حال توسعه (یکی از دلایلی که میلیون ها نفر از زنان دچار مشکلات تنفسی) اما آن را حتی درست با گاز “پاک” احتراق سوخت.

برای یک چیز, حتی در صورت عدم وجود هر گونه مواد غذایی و گاز احتراق تولید PM2.5 (یکی از کشنده ترین آلاینده های هوا) — تحقیقات نشان می دهد گاز پخت و پز تولید حدود دو برابر PM2.5 به عنوان برق است. همچنین تولید اکسیدهای نیتروژن (NOx) از جمله اکسید نیتروژن (NO) و دی اکسید نیتروژن (NO2) کربن مونوکسید (CO) و فرمالدئید (CH2O یا HCHO). همه از این آلاینده ها خطرات بهداشتی اگر به درستی مدیریت شود.

شرکت نامرئی است بی بو و گاز که در بالا به اندازه کافی با غلظت باعث سرگیجه و سردرد و خستگی و سردرگمی و در نهایت مرگ است. (در آمریکا و 27 کشور نیاز به شرکت مانیتور توسط قانون است.) هر چند تحقیقات نشان داده است که حضور اجاق گاز در خانه است یک منبع افزايش خطر مسموميت با CO که به طور کلی فقط اتفاق می افتد زمانی که چیزی را اشتباه می رود: یک اجاق گاز با خلبان در نور ضعیف تهویه مناسب فضای سوز در سمت چپ چیزی شبیه به آن. در میان مردم به طور متوسط علائم شروع در حدود 70 قسمت در میلیون (ppm).

Carbon monoxide detector
یک آشکارساز مونوکسید کربن است که بسیاری از خانواده ها ندارد.
شاتر

با این حال تحقیقات نشان می دهد که سطح پایین شرکت قرار گرفتن در معرض می تواند باعث تشدید بیماری های قلبی و عروقی در میان افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب و دیگر جمعیت های آسیب پذیر. کالیفرنیا, محیط, درجه, کیفیت استاندارد, فلیپ فلاپ شرکت قرار گرفتن در معرض در 20 ppm بیش از یک ساعت دوره و یا 9 ppm بیش از هشت ساعت دوره است.

“در خانه بدون اجاق گاز میانگین CO سطح بین 0.5 و 5 ppm” این گزارش می گوید. “خانه با اجاق گاز که به درستی تنظیم شده اغلب بین 5 و 15 ppm در حالی که نزدیک شدن به سطح ضعیف تنظیم شده کوره را می توان دو بار به عنوان بالا: 30 ppm یا بالاتر است.” ضعیف تنظیم کوره — سوختن ناقص سوخت کافی تهویه — ممکن است عملکرد مداوم سطح پایین شرکت قرار گرفتن در معرض قرار دادن افراد آسیب پذیر در معرض خطر بیشتری.

در بیانیه ای به بورسی که آمریکا Gas Association (APGA) یک گروه صنعتی گفت: “تقریبا در تمام آب و برق و گاز باید سیاست های موجود در محل ارزیابی قابل قبول شرکت تولید گازهای گلخانه ای از سطح مسکونی و تجهیزات گاز.”

و پس از آن وجود دارد NO2 یکی از آشنا ترین و به خوبی مورد مطالعه قرار آلاینده ها. سازمان حفاظت محیط زیست, تحقیقات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض NO2 — حتی کوچک را افزایش می دهد در کوتاه مدت قرار گرفتن در معرض — تشدید مشکلات تنفسی به ویژه آسم و به خصوص در کودکان است.

وجود ندارد و سازمان حفاظت محیط زیست استاندارد های داخلی, NO2, اما استاندارد برای طولانی مدت در هوای آزاد قرار گرفتن در معرض 53 قسمت در میلیارد (ppb). اما اثرات مستند شده بسیار پایین تر قرار گرفتن در معرض. 2013, مطالعه داخل سالن NO2 از کوره در بر داشت که در میان کودکان مبتلا به آسم “هر 5 ppb افزایش NO2 قرار گرفتن در معرض بالاتر از یک آستانه از 6 ppb” منجر به افزایش قابل اندازه گیری در خس خس و آسم شدت.

2013 متا تجزیه و تحلیل نشان داد که کودکان خطر ابتلا به خس خس افزایش 15 درصد برای هر 15 ppb افزایش NO2. در این سال 2006 مطالعه “15 ppb افزایش در NO2 قرار گرفتن در معرض داشت قابل ملاحظه ای همراه 50% افزایش سالانه خطر کاهش علائم تنفسی.” اخیر سازمان حفاظت محیط زیست تحقیق همچنین ارتباط طولانی مدت NO2 قرار گرفتن در معرض “اثرات قلبی عروقی, دیابت, فقیر تولد نتایج زودرس و مرگ و میر و سرطان است.”

در نهایت تحقیقات مرتبط در حال انجام NO2 قرار گرفتن در معرض کاهش عملکرد شناختی به خصوص در کودکان است. این مطالعه 2009 به این نتیجه رسید که “در اوایل زندگی قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا از داخل ساختمان لوازم گاز ممکن است منفی مرتبط با عصب توسعه از طریق 4 سال زندگی به خصوص در میان ژنتیکی مستعد ابتلا کودکان است.”

سازمان حفاظت محیط زیست شناخته شده است در مورد خطرات برای مدت زمان طولانی. یک سال 1986 گزارش از هوای پاک مشورتی کمیته به کمیسیون ایمنی محصولات مصرف کننده (CPSC) خواست CPSC به انجام یک کار بهتر از ارزیابی خطرات — ویژه مرتبط با NO2 — آلودگی هوا منابع مانند اجاق گاز. سی و چهار سال بعد صنعت گاز طبیعی است که هنوز هم دفع فدرال مقررات اجاق گاز.

در تحقیقات نشان می دهد که حتی در سطوح پایین NO2 قرار گرفتن در معرض خطرناک هستند به خصوص برای افراد آسیب پذیر است. در عین حال سازمان حفاظت محیط زیست را به خود علم نشان می دهد که در خانه با اجاق گاز باید حدود 50 درصد گرفته به بیش از 400 درصد بالاتر از سطح NO2 از خانه با اجاق برقی. غلظت اغلب می تواند بیش از ما, هوای آزاد, آلودگی هوا استاندارد.

gas stove pollution RMI

هنگامی که دیوید لو مدیر عامل و بنیانگذاران وضوح یک پایش آلودگی هوا شرکت شنیده در مورد آلودگی هوا تحقیق در RMI لارنس برکلی و آزمایشگاه و در جای دیگر او کردم به فکر کردن. “از روی کنجکاوی” او می گوید: “من راه اندازی برخی از [آلودگی مانیتور ] را در خانه خود. داده ها دیوانه بود.”

“در طول ساعت من پخت و پز و پخت” با یک اجاق گاز و او می گوید: NO2 غلظت مشخصی “نزدیک به 200 ppb.” هر چند غلظت فوت کردن پس از آن آنها به طور متوسط 140 میخانه به 150 ppb بیش از این دوره از ساعت و در بیش از ما, هوای آزاد, NO2 استاندارد 100 ppb برای یک ساعت قرار گرفتن در معرض. (در پاسخ به آخرین علوم و بهداشت و درمان کانادا را کاهش داده است که کشور را یک ساعت, هوای آزاد, استاندارد به 60 ppb. آن را داخل یک ساعته NO2 استاندارد 90 ppb; سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند 106 ppb; سازمان حفاظت محیط زیست, دوباره, هیچ آلودگی داخل سالن استاندارد.)

لو می گوید غلظت های پایین تر هنگامی که او در زمان مراحل را برای افزایش تهویه. “من قطعا با تلاش برای باز کردن پنجره در حال حاضر و درها در صورت امکان زمانی که من هستم, آشپزی,” او می گوید اما او اذعان دارد نه هر کاربر از هر اجاق گاز می توانید انجام دهید که هر زمان آنها را طبخ.

کودکان در معرض مشکلات سلامتی اگر در معرض آلودگی هوا و کاهش درآمد خانواده ها در معرض خطر قرار گرفتن در معرض.

به عنوان سازمان حفاظت محیط زیست می گوید: گاز ساطع کل خورش از مواد شیمیایی سمی از جمله فوق PM2.5, NO2, CO, فرمالدئید, و بیشتر. تحقیقات نشان داده است که تمام کسانی که مواد شیمیایی به صورت جداگانه اثرات منفی بر سلامت. دقیقا چگونه آنها را ترکیب برای تاثیر می گذارد کودکان تنفسی سیستم های پیچیده است و هنوز به طور کامل درک نشده است. می توان آن را دشوار برای منزوی کردن عوامل فردی.

این گزارش می گوید: “یک متا آنالیز در ارتباط بین اجاق گاز و آسم در بر داشت کودکان در خانه با اجاق گاز را 42 درصد افزایش خطر دچار علائم آسم (زمان آسم) 24 درصد افزایش خطر همیشه که مبتلا به آسم توسط پزشک (عمر آسم) و به طور کلی 32 درصد افزایش خطر ابتلا به هر دو زمان و عمر آسم است.”

خانواده های کم درآمد هستند بیشتر احتمال دارد که بیشتر مردم زندگی در فضاهای کوچکتر با تهویه کمتر. قرار می دهد که آنها را در معرض خطر بیشتری از ناامن NO2 قرار گرفتن در معرض به عنوان نشانی از دلخراش عمل در میان کم درآمد صاحب خانه, کشف در مطالعات متعدد با استفاده از اجاق گاز به عنوان یک منبع گرمایی به مکمل ضعیف یا شکسته کوره.

کاهش درآمد آمریکایی آفریقایی تبار و اسپانیایی کودکان در حال حاضر رنج می برند آسم در نرخ بالاتر از میانگین ملی عمدتا به دلیل آنها بیشتر احتمال دارد به زندگی در نزدیکی منابع آلودگی هوا (مانند جاده ها و تاسیسات صنعتی) که باعث می شود آنها را بیشتر در معرض منابع آلودگی هوا است. یکی دیگر 2018 مطالعه نشان داد که آسم هزینه هر دلار آمریکا را با 82 میلیارد دلار در سال در “هزینه های پزشکی, از دست رفته کار و مدرسه و مرگ و میر” که همه سقوط نامتناسب ترین آسیب پذیر است.

به درستی نصب شده و عمل اجاق گاز با درستی نصب شده و عمل هود یا فن است که منجر به خارج به نظر می رسد هیچ خطری برای کسانی که با آن زندگی می کنند به جز شاید برای کسانی که با بیشترین خطر بیافتد سیستم تنفسی. اما ما مصرف کنندگان باید کمی دلیلی برای اعتماد به نفس است که خود را در کوره دیدار با کسانی که معیارهای.

در اینجا یک واقعیت سرگرم کننده: کوره تنها عمده داخلی لوازم گاز مورد نیاز نمی باشد به بادی خارج از منزل. وقتی که می آید به گاز کوره های خشک کن و آب گرم کن رگولاتور باید اذعان خطر آلودگی داخل سالن و مورد نیاز یک دریچه که از دستگاه خارج است.

یک اجاق گاز و سوختگی در مورد گاز به اندازه یک خشک کن اما به تنهایی در میان عمده لوازم گاز آن چهره بدون چنین مورد نیاز است. وجود دارد هیچ فدرال تخلیه گاز مورد نیاز برای اجاق گاز در ساختمان های جدید و در بسیاری از ایالت ها بدون دولت مورد نیاز است یا نه. حتی در ایالات متحده و یا شهرستانها که نیاز به هوای آزاد تخلیه وجود دارد چند اقدامات در محل برای اطمینان از آنها نصب شده و عامل به درستی و یا حفظ امن کیفیت هوا.

این گزارش ارائه می دهد چهار دلیل برای شک و تردید که آیا تهویه نگه داشتن مردم بی خطر است. برای اولین بار بسیاری از مالکان با اجاق گاز ندارد اگزوز هود یا طرفداران. دوم بسیاری موجود هود و طرفداران به سادگی recirculate هوا (و آلاینده ها) به جای تخلیه آن در خارج. سوم, عملکرد پوشش به طور گسترده ای متفاوت گرفتن در هر نقطه بین 15 و 98 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای بسته به موقعیت و جریان هوا. چهارم افرادی که آنها اغلب استفاده نمی کنید آنها را پیدا کنید و آنها را پر سر و صدا و یا منحرف یا فقط فراموش نکنید.

هر چه نظری پتانسیل هود و تهویه برای حفظ هوای پاک, روشن است که شیوه های فعلی را ترک میلیون ها نفر در معرض ناامن آلودگی هوا است. به درمان آن, استانداردهای تهویه و هود را باید محکم ساخته شده یکنواخت و اجرا بسیار به شدت بیشتر.

یا ما فقط می تواند تصمیم به برق ساختمان آن تعویض کردن اجاق گاز برای اجاق برقی و اجاق القایی. این همان انتخاب به عنوان با قدرت گیاهان و حیوانات را دشوار و گران قیمت و دائمی ناکافی مراحل لازم برای بهتر کنترل انتشار آلاینده های سمی از احتراق سوخت های فسیلی … یا کنار گذاشتن سوخت فسیلی احتراق به نفع renewably تولید برق است.

و در هر سه زمینه — تولید برق, حمل و نقل و ساختمان — انتخاب واضح تر رشد می کند هر روز: برق تجدید پذیر را کاهش آلايندههای هوا و گازهای گلخانه ای و در طول دراز مدت هزینه های مصرف کننده.

وجود دارد مقدار زیادی از مشروع سوال در مورد چگونه سریع گاز را می توان مرحله به مرحله خارج از ساختمان بخش و چقدر از این گاز ممکن است با جایگزین کم کربن biomethane یا گاز مصنوعی در طول راه است اما در دراز مدت جهت روشن است. (اینجا را ببینید برای اطلاعات بیشتر در مورد برق ساختمان.)

گاز طبیعی صنعت نیست برای قرار دادن آن ملایم به توافق برسند.

اجاق گاز نقش ویژه ای برای صنعت گاز طبیعی در مبارزه خود را در برابر برق. بیشتر از خود واقعی لابی گری و سیاست حمایت متمرکز شده است در فضا و آب گرم اما کوره مرکزی به آن بازاریابی است. هر چند آنها به خصوص منابع زیادی از تقاضا اجاق گاز محبوب هستند و هنوز حداقل در ایالات متحده در ارتباط با سرآشپزها بالا پایان و پخت و پز. صنعت گاز در حال پخش است در آن احساسات است.

به شوخ طبعی من به شما “گاز طبیعی است. نابغه است.” آن است که “یک مصرف کننده در کمپین بازاریابی است که صحبت از قلب و ذهن از امروز خریدار/remodeler می گوید:” APGA. “آن را با طراوت لودگی و راست بر روی هدف با این مخاطبان است.”

این لودگی کمپین بودجه در حدود 300.000 دلار در سال می گوید هیچ چیزی در مورد آلودگی هوا و یا گاز صنعت مخالفت با برق. بلکه آن شامل مجموعه ای از جذاب مردم به نمایندگی از طیف گسترده ای از بازار جمعیتی — از جمله یک کلاس خاص از رسانه های اجتماعی “اثرگذارندهها” — پخت و پز با گاز در سراسر سیستم عامل رسانه های اجتماعی.

این APGA ارائه در کمپین برنامه ریزی مورد بحث چگونه در مرحله بعدی آن این کمپین می تواند اهرم اثرگذارندهها به “سوپر دهندگان” که “بروید مایل اضافی برای چیزهای بسیار راحت و سرگرم کننده و با ارزش برای مردم نزدیک در زندگی خود” (به استثنای احتمالا هر آسم کودکان در زندگی خود).

برای بخش گاز آمریکایی انجمن (آقا) دارای مشابه لودگی #CookingWithGas که ویژگی های برخی از لذت بخش-به دنبال دستور العمل های آماده در آشپزخانه با مشخصه تهویه ناکافی.

“آنها که خود را به اجاق گاز” مرکزی پیام کالیفرنیا برای متعادل راه حل های انرژی (C4BES) یک astroturf گروه تشکیل شده به عقب براند در برابر برق در کالیفرنیا.

وجود بیش از کوره به آن صورت ، اگر شما می خواهم بیشتر high-toned دفاع از صنعت گاز طبیعی موقعیت در برق, شما می توانید از این op-ed از بنیاد میراث (که آشکارا اشاره نمی کند NO2).

این همه بخشی از یک منطقه گسترده و خوبی با بودجه مبارزه برق در حال برپا شده توسط این صنعت است. APGA رسانه ها و امداد رسانی عمومی کمیته راه اندازی شده توسط این صنعت با هدف “برنده ارتباطات جنگ” بیش از برق. آقا دارای رشد پایدار کمیته و ساختمان و انرژی کدهای کمیته مبارزه در برابر برق. این آقا موقعیت است که آن را “مخالفت با ‘برق’ تلاش های که منع منفی, تاثیر و یا محدود کردن مصرف کننده انتخاب برای استفاده مستقیم از گاز طبیعی است.”

(یکی دیگر از سرگرم کننده واقعیت: APGA و آقا در صندوق این astroturfing با پرداخت حق عضویت به سازمان شهرداری ها و ratepayers بسیاری از آنها پشتیبانی اقدام سریع در آب و هوا را تغییر دهید.)

این صنعت کمپین — که من در مورد نوشت: در طول بیشتر در این پست می آید در پاسخ به گسترش مردمی “تمام برقی جنبش” است که ده ها تن از شهرها و شهرستانهای عبور جدید کدهای ساختمان و یا موجب تشویق برق و یا به عنوان در برکلی کالیفرنیا مورد به سادگی منع گاز کنسول در ساختمان های جدید است.

این زشت است. زمانی که شورای شهر در سان لوئیس اوبیسپو برنامه ریزی یک رای در یک انرژی کد برای تشویق برق در ساختمان رهبر مخالفان (یک کارگر در یک گاز ابزار و عضو هیئت مدیره C4BES) تهدید به اتوبوس در, معترضان و گسترش coronavirus در شورای شهر نشست.

صنعت ته جیب و برخی بسیار مضطرب و عصبانی طرفداران اما از آن است که مبارزه با سابقه اینجا. آن است که از دست دادن آن جای پا در بخش برق و در بخش ساختمان که تنها ادامه خواهد داد به عنوان برق به طور فزاینده ای به عنوان مدرن انرژی و سوزاندن سوخت به عنوان کثیف و قدیمی از مد افتاده با بیشتر و بیشتر محلات و ایالات متحده عبور از سیاست به سرعت بخشیدن به انتقال.

در ضمن تا جایی که می خواهد این صنعت به گاز پخت و پز از آن خود حفظ کمپین گاز پخت و پز شده است آلودگی هوا در محیط داخلی برای چند دهه, در هزینه های فرزندان و دیگر جمعیت های آسیب پذیر و ده ها میلیون نفر از مردم همچنان در معرض خطر است. (2014 یک مطالعه توسط محققان در LBL یافت که اجاق گاز به طور معمول در معرض 12 میلیون نفر در کالیفرنیا به داخل سطح NO2 خواهد بود که غیر قانونی خارج و 1.7 میلیون دلار به سطوح نا امن از شرکت.)

هر کس باید اطمینان حاصل شود که این منطقه که در آنها طبخ است که به خوبی تهویه مناسب به خصوص در این cooped تا روز coronavirus مستند با کودکان در خانه در تمام طول روز. اما برای صاحب خانه فردی که برای جامعه مدیریت مضر آلودگی در نهایت شروع می شود به نظر می رسد کمی احمقانه که به همان اندازه موثر و مقرون به صرفه و آلودگی جایگزین در دسترس هستند. از آن زمان شروع به ساخت ساختمان های جدید تمام برقی و تعویض کردن تمام کسانی که در موجود گاز لوازم خانگی از جمله اجاق گاز الکتریکی جایگزین.

به روز رسانی مارس 11: مقاله بود به روز رسانی شامل یک بیانیه از آمریکا گاز در ارتباط است.


پشتیبانی بورسی را توضیح روزنامه نگاری

هر روز در Vox هدف ما برای پاسخ به مهم ترین سوالات و ارائه شما و مخاطبان ما در سراسر جهان با اطلاعات است که قدرت را به صرفه جویی در زندگی می کند. ماموریت ما این شده است هرگز حیاتی تر از آن است که در این لحظه: برای توانمند سازی شما از طریق درک. Vox کار رسیدن به مردم بیشتر از همیشه اما متمایز ما با نام تجاری توضیحی روزنامه نگاری طول می کشد تا منابع — به خصوص در طول یک بیماری همه گیر و رکود اقتصادی. مالی خود را کمک خواهد تلقی نمی اهدای اما آن را قادر می سازد کارکنان ما به ادامه به ارائه مقالات رایگان, فیلم ها و پادکست ها در کیفیت و حجم که در این لحظه نیاز دارد. لطفا نظر سهم به بورسی امروز.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

ایندکسر

دیدگاهتان را بنویسید

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum instagram beğeni bayan escort - vip elit escort penetrasyon testiistanbul duşakabinhtml nullednulled themesredfoxbetMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaKamagraMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaVodafone Mobil Ödeme Bozdurma istanbul escort