آیا تا بحال خودرو شما آب و روغن قاطی کرده؟

آیا تا بحال خودرو شما آب و روغن قاطی کرده؟    آب و روغن قاطی کردن یعنی چه ؟ اول بهتر است متوجه شو

توسط NEWSOULS در 30 تیر 1400

آیا تا بحال خودرو شما آب و روغن قاطی کرده؟ 

 

آب و روغن قاطی کردن یعنی چه ؟

اول بهتر است متوجه شویم که آب و روغن قاطی کردن دقیقا به چه معناست ؟ همانطور که از این اصطلاح مشخص است اگر روغن وارد چرخه آب پیشرانه شود به آن آب و روغن قاطی کردن می ‌گویند . به هر دلیل اگر آب یا روغن از مدار اصلی خارج شوند با این مشکل مواجه خواهید شد . اما زمانی که این اتفاق می ‌افتد مایع رادیاتور به رنگ نسکافه ای یا قهوه‌ای خواهد شد .

یکی از اتفاقات ترسناکی که ممکن است برای همه صاحبان خودرو رخ دهد به اصلاح آب و روغن قاطی کردن  در موتور خودرو است . با توجه به این که قیمت خودرو این روزها به شدت بالا رفته بنابراین بهتر است در استفاده از خودرویتان نهایت دقت را داشته باشید و به خوبی از آن نگهداری کنید . مهم ترین بخش خودرو همان پیشرانه است که به نوعی قلب تپنده محسوب می ‌شود ؛ بنابراین باید به آن توجه ویژه ای داشت.

پیشرانه برای این که بتواند به فعالیت خود به خوبی ادامه دهد نیاز به دو مایع آب و روغن دارد . این دو مایع به هیچ وجه نباید با یکدیگر ترکیب شوند . اما به صورت جداگانه هر یک وظایف خود را برای عملکرد مناسب پیشرانه انجام می ‌دهند . روغن از ایجاد فرسایش بیش از حد بین قطعات پیشرانه جلوگیری می ‌کند و وظیفه روانکاری دارد و از طرفی دیگر آب نیز گرمای بالای ناشی از احتراق را می‌ گیرد .

زمانی که استارت خودرو زده می‌ شود واترپمپ شروع به فعالیت می ‌کند و باعث گردش آب رادیاتور و ضد یخ می ‌شود . همین کار را نیز اویل پمپ در خصوص روغن انجام می‌ دهد . تا زمانی که پیشرانه سالم باشد این دو مایع مهم با یکدیگر مخلوط نخواهند شد . اما یکی از خطرات اساسی که در کمین خودروها قرار دارد آب و روغن قاطی کردن است . این مشکل می ‌تواند صدمات زیادی به بخش های مختلف خودرو وارد کند .

 

چرا با وجود آب ، روغن برای موتور ضروری است ؟

 

موتور خودرو از قطعات فلزی و مجموعه‌ های مکانیکی مختلفی تشکیل شده که بسیاری از آن‌ ها در جوار یکدیگر مشغول حرکت و دوران هستند ؛ این تماس و حرکت دائمی میان قطعات فلزی سبب به وجود آمدن نیروی اصطکاک مزاحم و سایش قطعات می‌ شود و اگر به سرعت از بین نرود ، موتور با سایش و خوردگی شدید قطعات خود مواجه خواهد شد .

 

نتیجه حاصل از این مسئله چیزی جز رسیدن آسیب شدید به بخش‌ های مختلف فنی و از کار افتادن پیشرانه نخواهد بود . مهندسان به منظور رفع مشکل ایجاد اصطکاک مزاحم میان قطعات موتور ، مجموعه ‌ای به نام سیستم روغن‌ رسانی که شامل اویل ‌پمپ ، فیلتر روغن و مجاری متعدد درون پیشرانه است را طراحی کردند .

 

طریقه کار بدین صورت است که هم ‌زمان با روشن شدن پیشرانه، توربین اویل ‌پمپ نیز به چرخش درآمده و نیروی مکش حاصل از این فرآیند روغن موتور را از کارتر ( ظرف روغن ) به سوی مجاری مخصوص می‌ فرستد تا بدین وسیله روغن موتور راهی قطعات و بخش ‌های مورد نظر شود . روغن پس از عبور از فیلتر در فضای اندک میان قطعاتی همچون یاتاقان‌ ها و میل ‌لنگ قرار گرفته و لایه بسیار نازکی را تشکیل می‌ دهد ؛ بدین سان سطح تماس قطعات با یکدیگر به حداقل رسیده و نیروی اصطکاک میان آن‌ ها تا حد بسیار زیادی از بین خواهد رفت ؛ بنابراین دیگر اثری از سایش و خوردگی سریع بخش ‌های متحرک پیشرانه مشاهده نخواهد شد .

از طرف دیگر عملکرد پیشرانه با انفجار‌های متوالی و بسیار پرشمار درون محفظه سیلندر همراه است که می ‌تواند گرمای شدیدی ایجاد کرده و دمای موتور را بیش از حد بالا ببرد . افزایش بیش از اندازه دما موجب انبساط حجمی بی‌ قاعده و دفرمه شدن قطعات حساس نظیر : رینگ ‌پیستون ، یاتاقان ‌ها خواهد شد و در نهایت این مسئله به خراب شدن کامل موتور خواهد انجامید.  به منظور رفع چنین مشکلی از سیستم خنک ‌کننده موتور شامل رادیاتور ، مایع خنک ‌کننده ( آب رادیاتور ) و واترپمپ کمک گرفته شده است .

 

روال کار بدین ترتیب خواهد بود که همزمان با روشن شدن موتور ، پره ‌های واترپمپ نیز به واسطه تحرک تسمه یا زنجیر تایم شروع به دوران می ‌کنند و موجب گردش مایع خنک ‌کننده یا همان آب رادیاتور درون منافذ ویژه می ‌شوند ؛ بدین ترتیب گرمای موتور توسط آب موجود در منافذ بلوک سیلندر جذب شده و از طریق رادیاتور به بیرون دفع می‌ شود تا دمای موتور همواره در یک محدوده استاندارد ( معمولا 80 تا 90 درجه ) حفظ شود و به سلامت پیشرانه آسیبی وارد نگردد . لازم به ذکر است که روغن موتور نیز در فرایند خنک‌سازی پیشرانه تاثیرگذار خواهد بود .

تاپیک کالا معرف لوازم یدکی و  روغن های اصل . برای تماس با ما اینجا کلیک نمایید.